| 1Dana1 a întrebat:

Cine imi poate spune citeva poezii interesante din literatura universala (autorul si denumirea poezii).

2 răspunsuri:
| melisssa1521 a răspuns:

Edgar Allan Poe – Annabel Lee.
Michelangelo Buonarroti – Rime

Serghei Esenin – Motive persane (fragmente) – Poemul Zaraful
Pablo Neruda – Poemul XVIII
Johann Wolfgang Goethe – Noapte de vrajă
Sper ca te-am ajutat! Funda?!

| CameliaBrown a răspuns:

Victor Hugo - Réponse à un acte d'accusation, Les Contemplations (Raspuns unui act de acuzatie, din Contemplatiile )
Charles de Baudelaire - A une passante, Les fleurs du mal (Unei Trecatoare, din Florile Raului )
Antonio Machado - Soñé que tú me llevabas, Campos de Castilla (aceasta poezie nu stiu exact cum traducatorii au intitulat-o in romana, eu am citit-o in idioma originala, dar tu o poti cauta oricum).
Cand vine vorba de literatura, sunt foarte pretentioasa, stiu ca sunt putine aceste poezii, dar sunt cele care m-au impresionat cel mai mult, au avut un anume efect asupra emotiilor mele. O seara buna! happy