| anamaria199814 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie de ce este atata ura intre familiile Montague si Capulet in 'Romeo si Julieta'?
puppy dog eyes3

Răspuns Câştigător
| InfinityIsTheLimit a răspuns:

Nu este un motiv concret. Unii spun ca amandoua ar fi vrut sa conduca orasul Verona, ca chestia asta ar fi luata dintr-un vers de Dante Alighieri, ca in realitate nu a existat ura asta intre cele doua familii ci e doar o inventie de a lui Shakespeare..asa cum nici faimosul balcon un a existat niciodata.Cel putin nu unde este acum.

2 răspunsuri:
| deeadeea111 a răspuns:

Pai asa e cartea

| Nevermind999 a răspuns:

La inceputul cartii este mentionat faptul ca motivul pentru care aceste 2 familii se urau a fost uitat cu mult timp in urma.