| sematorka a întrebat:

Cine imi spune cele mai multe expresii frumoase care sa fie despre carti sau sa cuprinda cuvantul carte primeste FUNDA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

CARTEA - neîmplinit mesaj ce zace orb, decor în biblioteca unui snob

19 răspunsuri:
| Vizitiul a răspuns:

O carte este singurul loc in care poti examina un gand plapand fara sa il distrugi, sau poti explora o idee controversata fara sa iti fie teama ca iti va exploda in fata - unul din cele cateva refugii unde mintea unui om poate avea parte atat de provocare, cat si de intimitate.

| gigiro a răspuns:

Sunt foarte multe citate despre carti, le poti gasi pe net, important e ce simti tu fata de carte.De exemplu pentru mine, o carte e un prieten adevarat, care nu ma inseala niciodata.Ca sa nu-ti spun cat adevar e in zicala romaneasca : ai carte, ai parte. Eu, sincera sa fiu, nu-mi pot imagina lumea fara carti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea este un inger pe pamant

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartile sunt niste flori ce isi tin mirosul iarna si toamna, vara si primavara

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea este hrisovul nostru cel dintai.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cartea sclipitoare aduce informatii nestiute de tine care o sa -ti trebieasca zi de zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cărţile sunt copaci cu frunze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cinee are carte are parte!

| madda9588 a răspuns:

Cartea e un univers secret creat de un om înzestrat cu geniu.
O carte este o versiune a lumii.
Cărţile sunt mici şi nostime fragmente portabile de gândire.
Cărţile sunt un refugiu, un fel de refugiu monahal, faţă de vulgarităţile lumii reale.
Cartea este o rană deschisă, o rană c-un număr infinit de pagini: fiecare cititor propunând un alt leac.
Chiar si cea mai proasta carte ne poate da o tema de gandire.
Cartea este viata timpului nostru.

| sematorka explică:

Toti ati copiat de pe net eu vroiam de la voi!

| MaryIngerPazitor a răspuns:

Spune despre carte ceea ce sti tu, nu repeta niste expresii care nu te reprezinta! Cartea e ceea ce crezi tu ca e. happy

| consuelo12 a răspuns:

-Cărţile sunt albinele care duc polenul însufleţitor de la o minte la alta.
-Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri.
-Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.
-O carte este un dar pe care îl poţi deschide iar şi iar.
-O carte este un monument public; şi orice monument trebuie să fie mare şi solid.
-Cartea buna e ca si o conversatie cu un om destept
-Cartile au aceiasi dusmani ca si omul: focul, umiditatea, animalele, timpul; si propriul lor comtinut
-Cunosc multe carti care au plictisit, insa nu cunosc nici una care sa fi facut rau cu adevarat.

| Rossyanna a răspuns:

O EXPRESIE INVENTATA DE MINE:
Cand citesti o carte, te simti intr-un vis, intr-o lume magica, o lumea care spune numai ce vrei tu sa auzi. Lumea cartii este cea mai necautata, cu toate ca este cea mai importanta!

| Zelda_Oana_1990 a răspuns:

Cartea e frumoasa in felul ei si ne aduce lucruri neinvatate si neintalnite de nimeni.Cartea este un univers paralel cu prpriile sale reguli.Tu daca citesti o carte in timp ce o citesti o si traiesti.Prin imaginatie incepe fantazia cartii.Asta e ceea ce simt eu despre carte.