| AvalohAlyn a întrebat:

Cine mai citeste de placere in ziua de azi? Mai sunt oameni care "devoreaza" carti de placere? Cum poate fi cititul mai atragator pentru oamenii moderni?

Răspuns Câştigător
| iulianr a răspuns:

Bineinteles ca sunt. Un om informat este un om puternic.
Indiferent de "modern" sau nu cititul va ramane o preocupare de baza pentru visatori, romantici, poeti, aventurieri, cariera etc. Indiferent de categoria sociala, cititori vor exista intodeauna.
Toate cele bune.

14 răspunsuri:
| Greetsiel a răspuns:

Da, eu citesc de placere doar cand gasesc o carte pe placul meu. happy Cartile care au "un gust bun" ma prind si ma cufund in ele. Si oamenii moderni citesc. Dar nu citesc orice le pica in mana.

| Bosoi_Alice_1998 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, in ziua de astăzi sunt destui oameni care citesc din simpla placere si pentru informare si dezvoltare intelectuală.
Eu nu sunt o cititoare înrăită, dar atunci când o carte are un inceput atragator, captivant, ajung sa nu o mai las din mână.
P.S : Nicio carte nu va avea un anume lipici pentru oamenii moderni, dacă nu au voința suficientă să o deschidă. :*

| dannyel86 a răspuns:

Depinde si de context. Cand calatoresc pe distante mai lungi, prefer sa am o carte cu mine. Daca sunt la studii si am de rasfoit tratate de mii de pagini, iti dai seama ca nu-mi mai arde de lectura suplimentara, nici chiar de placere. Ador sa citesc la libera alegere, si nu fortat, dar e nevoie, precum spuneam si de ambient, de stare de spirit. Sa fim bine intelesi: carti tiparite, nu in format electronic!

| xDxDxDxDxD a răspuns:

Am prieteni care "devoreaza"carti de placere.As devora si eu dar nu-mi permit (timpul, banii) sa fac asta... sad
Cat despre oamenii moderni. nu stiu ce sa zic.

| PeFuga a răspuns:

Da, mai sunt! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, trebuie sa vezi ca sa crezi! Inainte nu existau calculatoare internet etc si oamenii de plictiseala citeau carti descoperind acel spirit al cartiilor!
Daca o zii le iei curentul o sa se apuce sa citeascalaughing Numai binehappy

Apache
| Apache a răspuns:

Vremurile se schimba...

Fata de alte generatii, cartile nu mai sunt singura sursa de cultura pe care o au oamenii.

Poti oricand sa urmaresti un serial, un documentar, sa cauti informatii pe internet...etc.

Nu prea poti sa judeci oamenii...

Iar pentru a devora o carte...trebuie sa gasesti cartea potrivita.
Sunt carti de 800 de pagini care le-am terminat in 2 zile.
Sunt unele de 200 care le-am terminat intr-o luna...

Raman la concluzia ca oricine poate citi de placere daca isi descopera cartea potrivita.

| ShadoWCrist a răspuns:

Unii oameni chiar citesc din placere, mereu.Este relaxant.

| Alcyon a răspuns:

Eu sunt printre putinii care prefera o carte buna in locul unui film. Filmele nu reusesc sa redea lumea interioara a unui personaj. Totul se reduce la decoruri, efecte speciale si actiune. Cand eram de vreo 15-16 ani, recunosc ca-mi placeau mai mult filmele. Cand treci de o varsta insa, incepi sa-ti doresti ceva mai profund.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ştiu de alţii, dar iubesc cărţile la fel de mult ca internetul. (ce comparaţie stupidă)

| Yssy12 a răspuns:

Mie imi plac cartile, mai... nu stiu care sunt mai multa realitate... dar imi plac si cele sf. Totusi imi plac cartile romantice, de actiune. Nu imi plac cele istorice, sau mai de baieti sa zic.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cui îi place să citească, citește, indiferent de vremuri!
Pa, pa.

| Teardrop a răspuns:

Eu citesc din plăcere, şi citesc orice fel de cărţi.

| iulianr a răspuns:

Si eu citesc de placere, dar trebuie sa gasesc cartea potrivita. Cum a spus si Apache, am terminat carti de 700-800 de pagini in cateva zile si altele de 100 in cateva saptamani. Sa-i faci pe altii sa citeasca e cam greu. Daca ei nu sunt obisnuiti, degeaba incerci sa-i convingi.