Întrebare recomandată | Stadnitchi_Nicoleta_1996 a întrebat:

Cititorul si lectura sunt astazi in pericol?

10 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cam da sunt in pericol

| Alcyon a răspuns:

Din pacate, da. Oamenii au inlocuit cartile cu internetul si filmele. Iar asta nu-i tocmai un lucru bun.

| Deaad a răspuns:

Daca te referi ca sunt in pericol de disparitie, da.Din ce in ce mai multi tineri nu se mai preocupa de citit si prefera sa se joace pe calculator.Nici asta nu e rau, dar mai moderat.
Eu de exemplu eram un d-asta care pierdea vremea pe calculator.Mai incepeam cateva carti dar dupa 30 de pagini ma opream, ma plictiseam.Dar apoi am observat ca e interesant sa citesti.Ca te duce intr-o alta lume.
Deci da, lumea se preocupa de alte lucruri, nu de carti.
In trecut, asta era distractia principala.Cand am citit Romanul adolescentului miop de Mircea Eliade am vazut ca cititul era ca jucatul pe calculator pe vremea aia.Una dintre cele mai mari distractii.Dar acum au aparut mizerile astea care provoaca dependenta rea.Ca si cartea poate provoca dependenta.Dar d-aia buna.In timp ce nu inveti nimic jucandu-te la calculator sau stand pe facebook, cand citesti, ti se dezvolta vocabularul, imaginatia, inveti lectii de viata mai ales din romanele psihologice etc.

| RAY a răspuns (pentru Deaad):

Mare dreptate ai

| mont a răspuns:

Nu sunt in pericol. Nimic nu se pierde totul se transforma datorita progresului tehnologic. Nu mai taiem copacii ca sa facem si citim carti tiparite, acum citim online.

| AdrianaBacescu a răspuns:

Da.

| Danişor a răspuns:

Salut! din pacate sunt... tehnologia evolueaza de la o zi la alta plus ca oamenii au inlocuit cartile cu internetul si filmere.Iar asta nu-i un lucru bun.Toate cele bune happy

| musiiic a răspuns:

Clar!

| spy2o a răspuns:

Nu cred.Sunt toti atatia inculti cati erau si acum 20 de ani.Eu unul nu suport romanele.Citesc foarte mult literatura de specialitate pe e-reader(sunt un om pragmatic).

| anonim191 a răspuns:

Da sunt... tehnologia evolueaza de la o zi la alta plus ca prioritatile se schimba si ele la fel ca vremurile. ceea ce este trist