| RoxyRoxana200 a întrebat:

Cred ca s-a fi saturat sa cred ca s-o fi saturat? Cum se vb cu s-o sau s-a? Sunt romanca...

6 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

In expresia pe care ai spus-o tu, varianta corecta dintre cele doua este "s-o fi saturat". Ar mai putea fi si "s-ar fi saturat", dar in niciun caz "s-a fi saturat".
In restul vorbirii se foloseste atat "s-a", cat si "s-o", fiecare putand sa fie corect in functie de context.

| alexboss2020 a răspuns:

Cred ca s-o fi saturat
Cred ca s-a saturat
Asa ar trebui sa vorbesti!

| Adiadictie a răspuns:

Ua

| P4rAd0x a răspuns:

Singura varianta corecta din punct de vedere gramatical este „s-o".

| Maria_Rimovetz_2000 a răspuns:

Daca il aveti si pe,, fi,, in propozitie, il puteti folosi pe,, s-o,, dar aceasta este o forma arhaica ( adica mai veche), daca vreti sa folositi,, s-a,, il puteti folosi dara fara cuvantul,, fi,,. Adica propozitiile corecte ar fi:
1.-Cred ca s-o fi saturat.
2.-Cred ca s-a saturat.

| Maria_Rimovetz_2000 a răspuns:

Ambele variante sunt corecte, doar ca,, s-o,, are o forma arhaica(adica mai veche), Daca vreti sa-l folositi pe,, s-a,, trebuie sa eliminati cuvantul,, fi,, din propozitie.
Deci propozitiile corecte ar fi:
1.-Cred ca s-a saturat.
2.-Cred ca s-o fi saturat.