| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat e mai veche cartea cu atat e mai greu de inteles? De ex: Principele - Machiavelli publicată în 1532 e grea?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca esti obisnuit cu stilul de scriere din acele vremuri nu ar trebui sa fie grea.

| Deaad a răspuns:

Nu prea are legătură vechimea cu asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu cartea, insa eu cred ca o cartea este dificila deoarece in trecut limbajul era diferit, la fel si conceptiile despre viata si ce faceau oamenii. Cel mai bine este sa citesti cartea si sa iti dai tu seama cum este, fiecare percepe un lucru dintr-o perspectiva diferita.

| Kanajambe69 a răspuns:

Nu are legatura vechimea unei carti cu intelegerea ei, ci subiectele abordate; cartea in cauza fiind filosofie politica, e posibil sa ai unele greutati in intelegerea ei, daca nu esti familiarizat cu subiectul.

| Cazacenco_Nicoleta_2001 a răspuns:

Daca e veche inseaman ca sunt posibil utilizate regionalisme,si poate de aia este mai greu de inteles. Expresiile folosite in trecut poate sa te faca sa intelegi mai greu esenta textului.O carte mai veche nu poate sa te atraga, fiinda de cele mai multe ori sunt istorisite legende, povesti mai vechi si poti sa te plictisesti, dar daca vrei s-o citesti si crezi ca poti, atunci ramane sa alegi.Succese tie!