| Karol1877 a întrebat:

Cu ce carte sa incep sa-o citesc? Ordonati de la cea mai usoara la cea mai grea :
Faust, Numele trandafirului, Portretul lui Dorian Gray, Idiotul, 1984, Viata ca o prada, Romanul adolescentului miop, Divina Comedie si Mara.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

NU poti ordona cartile in functie de dificultate, este o prostie.
Mai ales ca ai amestecat carti de copii (Mara si Romanul adolescentului miop care se citesc la 10-11 ani), cu carti de adolescenti (Divina Comedie se citeste pe la 16-17 ani)

| Karol1877 explică (pentru Brigaela):

Aceste opere se fac in clasa a IX-a. Daca habar nu aveti, va rog sa nu dati o parere eronata. O seara buna.

| Brigaela a răspuns (pentru Karol1877):

Atunci se studiaza, dar copiii citesc Mara mult mai devreme, inainte sa o studieze

| corolav a răspuns:

Depinde de ce vîrstă ai.
În afara acelui „Romanul adolescentului om" toate celelalte sunt cărți mai dificile și rămîne de văzut cîtă apetență ai pentru lectura cărților.
Sunt cărți de sensuri și conținuturi diferite.
În orice caz, eu aș recomanda o această continuare:
Mara; Viața ca o pradă; Idiotul; 1984; Numele trandafirului;
Portretul lui Dorian Gray; Faust; Divina Comedie.