| Jhonny312 a întrebat:

Cu ceva timp in urma m-am apucat sa scriu o carte,dar sunt nelamurit daca aceasta "opera a mea" sa-i spunem asa,ar avea
lipici la public, inca nu-mi dau seama de acest aspect, probabil si din cazuza ca este scrisa de mine, iar din aceasta cauza nu-i pot da o eticheta.As dori daca se poate sa-mi spuneti daca din punct
de vedere calitativ este buna(si daca ar trebui sa continui sau nu)cartea este una de aventura,este o idee cat se poate de originala,sper sa va placa si sa va dati cu parerea,mai jos am sa pun un fragment:

In timp ce priveam cerul,si oceanul deopotriva,care ma fascina prin culoarea alternanta intre gri si albastru, vad cum ceva verde si solozos se misca prin apa neagra si tuciurie a marii lasand un aspect nfricosator in privirea oricui.Ce putea fi aceasta creatura stranie si ciudata care da
tarcoale navei,nu mai vazusem in viata mea o astfel de faptura ciudata,nici macar
la televizor.Ce putea fi? Un peste? Nestind ce este ma apropii sa observ mai bine ciudata faptura,dar din pura neatentie ma indepartez prea mult de zona de siguranta a balustradei si fara sa vreau imi pierd echlibrul si cad in gol,pret de-o secunda,dar simt cum o mana puternica ma prinde de picior si ma trage in
sus,oare sa fie un inger care m-a salvat de la moarte sigura?
-Esti bine? ma intreba o voce,era vocea capitanului,ai fi putut sa mori,stii asta,nu?
-Dar era ceva in apa si m-am aplecat sa vad ce este,incerc eu sa gasesc o scuza, cu ochii in lacrimi, deoarece atarnasem in jos, dar si cu o strae de ameteala.
-Era sa mori pentru un peste neon? ma intreba el ironic.
-Peste neon? si ma uit repede inapoi in mare. Avea dreptate erea doar un pestisor care de la propria sa lumina degajata prin solzi il facea sa para inspaimatator si verde.
-De unde ai stiut?
-Crezi ca esti singurul caruia i s-a intamplat?
-Si tie ti s-a intamplat asta?

Răspuns Câştigător
| AFR81 a răspuns:

Sper sa nu te superi pe mine, dar iti voi spune parerea mea sincera. Chiar daca poate nu-ti va cadea bine, tind sa cred ca te va ajuta in viitor. Inainte sa te apuci de scris carti, ar trebui sa citesti cateva, chiar multe. Astfel vei vedea "tehnica" altor scriitori si te vei dezvolta, iti vei deschide orizonturile. Ai putea, chiar, sa furi cate putin de la fiecare. Pe langa asta, cel mai important aspect este ca nu stapanesti deloc gramatica, exprimarea ta este defectuoasa si nu stii cand se incheie o propozitie sau o fraza. Sunt o gramada de cuvinte scrise gresit: spuneti*, dati*, deopotriva*, infricosator*, era*. Pe restul le-am luat drept greseli pe care le-ai facut din cauza ca te-ai grabit. Sa zicem ca sunt asa. Cand nu esti sigur de forma corecta a unui cuvant, cand nu stii cum sa-l scrii, poti cauta pe Google. Nu pune cratime dupa ureche. Invata, de asemenea, cand sa pui punct si cand virgula. Pana nu o sa iti dai seama cand se incheie propozitia si cand ar trebui sa continue si pana nu o sa ai o gramatica perfecta (cei care scriu carti nu trebuie sa aiba nici macar o scapare), nu poti face "performanta" in acest domeniu, cartea ta nu va fi dorita. Poate povestea este de calitate (din secventa nu reiese chiar acest lucru), insa greselile de scriere umbresc orice valoare a intamplarii narate si il fac pe cititor sa inchida cartea. Eu daca as fi cumparat o carte de a ta, in starea aceasta, fara s-o rasfoiesc initial, ori as fi inchis-o si i-as fi dat foc, ori m-as fi dus la librarie si as fi facut scandal pentru a-mi primi banii inapoi. In fine, sper sa tii cont de sfaturi si sa te descurci mai bine pe viitor.

| Jhonny312 explică (pentru AFR81):

Cartea v-a trece mai intai pe la un editor, inainte de a fi publicata.

2 răspunsuri:
| WLMA a răspuns:

Zici că e o secvență dintr-o emisiune de pe History sau National Geographic. Din segmentul tău nu înțelegem nimic. Ai pus un dialog care ți se poate întâmpla de exemplu în autobuz când pune șoferul o frână bruscă. Începe ca un documentar și se termină banal. Nu zic să te lași, pur și simplu dă drumul la ce e în mintea ta, fără niciun filtru iar apoi stilizează-l puțin. Nu gândi și apoi scrie, ci scrie și apoi revizuiește. Pun pariu că secvența asta nu ți-a venit natural, ai stat câteva minute să o coci.