| ferar12 a întrebat:

Cum e corect spus, unele au si viermi sau unele are si viermi?

9 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Dar dacă unele n-are viermi...

| aXy99 a răspuns:

Unele AU.
"Are" e folosit pentru persoana a III-a singular, "au" e folosit pentru persoana a III-a plural.

| Bizon95 a răspuns:

A doua versiune cu "are" e corecta daca "are" e in engleza si nu in ROMIneste

unde balarii ai auzit tu "unele are si viermi"?!?
si sa nu imi spui ca la tiganu' vesel de vis-a-vis ca ala nu se pune tongue

| gemeni6226 a răspuns:

Unele au si viermi.Noi avem, voi aveti, ei ele au.Gramatica clasei a 3 a.

| cfrtobias a răspuns:

Eu asa stiu ca " unele au si viermi" da find maghiar poate romanii zic cum e cealalta varianta da totusi nu cred

| FaraNume1245 a răspuns (pentru cfrtobias):

Te descurci mai bine ca userul de mai sus.

| cfrtobias a răspuns (pentru FaraNume1245):

Cum zice el inca suna naspa laughing mersi

| DarthNiger a răspuns:

''Unele au viermi'' fiindca este la plural.

| bebedulce46 a răspuns:

Unele are si viermi e corect