| SERIALS a întrebat:

Cum e proverbul ala, nu amana pe maine ce poti face azi? Pai eu aman tot timpul pe maine, ce naiba sa fac ca sa ma schimb? Ca sa reusesc sa fac multe.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu vointa. Si cu un sistem de recompense si pedepse pe care sa il respecti.
IMi amintesc ca la un moment dat, prin clasa a zecea, ma luase o lene groaznica si imediat s-a vazut, notele au inceput sa scada. Prin urmare am stabilit pentru mine insami un sistem de pedepse si recompense. Pentru fiecare zi in care nu ma duceam la scoala cu toate temele facute si lectiile invatate perfect, pierdeam in favoarea invataturii o plimbare de sambata. Pentru fiecare nota de 10, imi recastigam o sambata. Dupa ce am stat in casa 4 sambete consecutiv (era singura zi in care aveam timp sa ies sa ma plimb cu prietenii), am fost mult mai grijulie cu invatatura. Notele au crescut la loc si eu am fost multumita de mine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Va-ati tratat ca pe un "caine". straight face

| SERIALS explică (pentru anonim_4396):

Ca o doamna respectabila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori nu e bine sa amani pe maine, pentru ca nu stii ce evenimente se ivesc, dar daca tu te descurci lasand totul "pe ultima suta de metri", atunci e ok, fiecare are ritmul lui si cheful lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti ordine in viata!

Lenea nu este o scuza!

| Marieta_Roxana_2000 a răspuns:

Adapteaza-te!