| cazingo a întrebat:

Cum este corect:
Din cauza oboselii sau din cauza oboseli

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Corect este din cauza oboselii, cu doi i. Se procedează astfel pentru că oboseală are pluralul oboseli iar al doilea i este articolul hotărât.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cu ii

| Sofer a răspuns:

Cu doi de ii.

| Werrich a răspuns:

"Din cauza la oboseala' mai zic unii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prima variantă. Al doilea i este marca genitivului. Vina este a oboselii. Oboseli ar fi o formă de plural.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal că doi de i. Când vrei sa afli cu cati de i se scrie un cuvânt, încearcă să le pronunți pe fiecare cu unul, cu doi, cu trei de i și este corecta cea care ți se pare ca suna mai bine.

| badpanda a răspuns:

Depinde.Daca esti obosit putintel se pune un singur i. Daca esti foooarte obosit se pun 3 de i.
Sunt foooarte obosit din cauza oboseliii.

| Flavianadx a răspuns:

Din cauza oboseliii, dar ce voi nu mai merge-ti la scoli deloc? Cand le zici la unii ca nu stie sa scrie, zice ca e autocomplete de la mobil. cand de fapt e bata saracii.

| Goddessss a răspuns (pentru Flavianadx):

Exact. dmn ajuta!

| Hela a răspuns:

"din cauza oboselii"