| Mariusdorin a întrebat:

Cum este corect?
„S-a râs de mine." sau
„A râs de mine."
Aș vrea și o explicație!
Fundă!

Răspuns Câştigător
| ElenaIsabella02 a răspuns:

Este corecta a doua forma deoarece poti determina si persoana:Cine a ras de mine?--->El.A doua forma nu este nici literara.Rosteste-o :parca te zgarie pe ureche.Nu este recomandat.Cine s-a ras de mine? Nu are nicio relevanta.

6 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ai copiat raspunsul de sus, de ce?
Si pe deasupra, nici nu e un raspuns corect sad
E destul de relevant sa spui " Pe TPU s-a ras de mine pentru ca am copiat un raspuns incorect"?

| Furculingură a răspuns:

Eu am întâlnit ambele variante.

" S-a râs de mine ".
Gen :
- Ce s-a întâmplat la prezentare?
- S-a râs de mine.

" A râs de mine ".
Aici e mai mult ca sigur că e ok folosită această variantă.

- Ce a făcut Gigel?
- A râs de mine.

Acum nu sunt sigură de cât de corectă este prima variantă, îţi spun doar că am întâlnit-o, deşi eu nu am folosit-o niciodată.

| alexutzaioana a răspuns (pentru Furculingură):

Da, aici este corect, este reflexiv impersonal.

| secessumaeternum a răspuns:

Verbul,,a rade'' este nereflexiv.

| alexutzaioana a răspuns:

In primul caz, "s-a ras de mine", pronumele "s" este la persoana a III-a numar singular, verbul este la persoana a III-a, numar singular. Se observa ca subiectul este neexprimat("el"sau "ea"-- persoana a III-a, numar singular). De aceea, verbul este la diateza reflexiva.
Dar, conform gramaticii limbii romane, verbul "a se rade" nu se gaseste in DEX, ci doar "a rade". De aceea este corecta a doua varianta.

| adolescentisimo a răspuns:

Ambele forme, difera contextul in care le folosesti!