| MrMouse44 a întrebat:

Cum este corect?
Știu mai multe ca tine. sau Știu mai multe ca și tine.

Răspuns Câştigător
| Random123456 a răspuns:

Corect este "stiu mai multe decat tine". Dar daca vrei neaparat din cele doua, mai corecta este varianta "ca tine" deoarece "ca si" exprima egalitatea (stiu atatea ca si tine).

8 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

"Decat tine", "fata de tine", "raportat la tine", "in comparatie cu tine".

| Yasmin875 a răspuns:

Stiu mai multe decât tine. Daca trebuie să aleg dintre cele două variante mai corectă este "stiu mai multe ca tine".

| Random123456 a răspuns:

"Decât tine"

| Basthet a răspuns:

Nici o variantă nu este corectă. Corect este: Știu mai multe decât tine.

| anoniiim1807 a răspuns:

Cel mai corect este "decât"

| SemperPrimoris1992 a răspuns:

Nici una dintre variante.

Corect este : Stiu mai multe DECAT tine.

Cand vrei sa compari ceva folosesti "decat"
Cand vrei sa asemeni ceva folosesti "ca"

| Martin_Adrian_1990 a răspuns:

Stiu mai multe ca tine.