| RoxyRoxana200 a întrebat:

Cum este in clasa 8? Prima simulare cand va fi? Pe ce data?

3 răspunsuri:
| Bisbiavatar12 a răspuns:

Este usor dar greu. Ca sa intelegi, simularea nu are legatura cu examenul eu avand note foarte diferite la ambele. De obicei simularile sunt mai grele decat examenele pentru a motiva elevii.
Uite aici toate informatiile de care ai nevoie.
http://www.hotnews.ro/......c-2018.htm

| Alexandruuu88 a răspuns:

Nu mai ai timp de distractie, trebuie sa te pregatesti pentru EN, simularea cred ca prin Martie

| ralu312 a răspuns:

Buna! Prima simulare o vei da atunci cand va decide conducerea scolii sa o dai, urmand sa sustii undeva prin primavara (eu am dat in martie) o simulare nationala. Prima simulare eu am dat-o in timpul programului de scoala, in ianuarie sau februarie, iar a doua a fost exact ca un examen (am dat-o de dimineata, fiind supravegheati de profesori si de camere de supraveghere). Sa iti spun acum ce te asteapta in clasa a 8 a! In primul rand, vei face pregatire la clasa cu profesorii de limba romana si de matematica. Tot anul scolar se va concentra asupra examenului pe care trebuie sa il dai. La inceput programul va fi mai lejer, insa cu cat te vei apropia mai mult de examen, cu atat va deveni mai greu si mai solicitant. Prima simulare va fi una orientativa, in urma careia veti vedea care va este nivelul si unde ar trebui sa mai lucrati. Sa nu te sperii daca la prima simulare vei lua o nota mai micuta decat te-ai fi asteptat! Daca se intampla asta, este important sa muncesti mai mult pentru a umple golurile din materie pe care le ai. Te sfatuiesc sa exersezi mult la matematica, sa faci multe teste dupa modelul celor care sunt date la examen si, daca ai luat o nota mare la prima simulare, sa nu incetezi in a exersa si in a lucra exercitii pentru ca doar lucrand iti vei tine mintea in forma si iti vei creste sansele de a lua nota 10 sau una apropiata de 10. La limba romana, te sfatuiesc sa scrii multe compuneri pe niste teme date, sa inveti foarte bine speciile literare care intra in materia de examen, sa iti lamuresti toate problemele legate de gramatica si sa rezolvi multe teste dupa modelul celor care se dau la examen. La a doua simulare, deja ar trebui sa iei o nota mai mare decat la cea de-a doua, ar trebui sa stii care iti este nivelul si care este nota pe care vrei sa o iei la examen. Daca nici la a doua simulare nu ai luat nota asteptata, ar trebui sa te intrebi cum ai putea sa iti mai cresti nivelul cunostintelor si sa lucrezi de 2 ori mai mult. De acum, va incepe numaratoarea inversa pana la examen. Nu trebuie sa te sperii sau sa te panichezi, ci trebuie sa dai tot ce ai mai bun din tine. Examenul va veni repede si va trece la fel de repede. Vei lua nota pe care o vei merita, vei intra la ce liceu iti este destinat sa intri, asa ca nu te supara prea tare daca lucrurile nu vor fi asa cum ti-ai dorit. Este important sa dai tot ce ai mai bun, sa muncesti anul acesta si sa inveti din greu, dar mai important este ca, dupa ce totul va trece si te vei vedea intrata in clasa a 9 a, iti vei aminti cu drag de lucrurile frumoase sau mai putin frumoase traite in clasa a 8 a. In concluzie, va fi bine, indiferent de rezultatul acestui an si vei vedea ca va trece totul foarte repede! Multa bafta si sper ca te-am ajutat!