| cosmin014 a întrebat:

Cum pot citi mai repede? Vreau sa citesc intr-un minut o pagina si sa o inteleg dar daca citesc prea repede nu inteleg si daca citesc prea incet nu am chef sa stau si nu retin asa mult.Imi puteti da cateva sfaturi?

5 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| DanielPH a răspuns:

Trebuie sa exersezi.
Si ai o limita, oricum...
Adica, daca citeti in fiecare zi cate o carte, peste un an doar nu vei citi 10/20 de carti pe zi...
Fiecare cat poate, unii mai rapizi ca altii...
De exemplu:
Intr-o clasa sunt 20 de elevi. Doamna profesoara ii pune sa citeasca cate o fraza.
2 elevi citesc fraza in 10 secunde.
6 elevi citesc fraza in 15 secunde.
11 elevi in 20 de secunde.
1 elev in 35 de secunde.
Toti au citit aceleasi carti, au citit la fel de des, doar ca al lor creier proceseaza diferit.

| cosmin014 explică (pentru DanielPH):

Poti sa imi dai niste sfaturi please

| DanielPH a răspuns (pentru cosmin014):

Mai intai un exemplu, apoi sfaturi:
Cand mergi prima data la sala, lucrezi cu aparatura usoara, cu timpul adaugi greutati, treptat.
Asa si cu cititul... daca citesti rapid si nu intelegi poti citi putin mai incet, dar mai repede decat normal, citesti asa pana te vei obisnui, apoi maresti viteza.
Sigur...asta nu o faci in cateva zile, va dura ceva timp, asta este sigur.

Daca ai nevoie de concentrare ti-as recomanda o cafea sau o ciocolata, maresc puterea de concentrare.
Bafta!