| Virgilia a întrebat:

Cum pot sa invat italiana! ajutati-ma va rog mult.Sunt aici in Italia stiu putin italiana dar vreau un pic mai mult!

Răspuns Câştigător
| xerxes1 a răspuns:

Dupa un an intelegi cam tot ce se vorbeste in jurul tau.
Dupa 3 inteleg si ceilalti ce vrei sa spui.
Dupa 10 scapi de accentul de Romania dupa 30 de cel de Botosani.
Dar trebuie sa iesi din casa si sa vorbesti.Gramatica poti sa o inveti singura, nici italienii nu exceleaza la asa ceva.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Ai felicitare in ia ai un curs de italiana

| annempx a răspuns:

Poti sa iei un curs de italiana sau poti sa înveti pe internet dar e un pic mai greu asa.

| mimi a răspuns:

In primul rand descarca-ti un dictionar si incearca sa inveti 20-30 de cuvinte pe zi cel putin. Apoi sunt aplicatii pe google play. Incerca si link-ul asta: http://www.cursuri-online.info/italiana/

| emanuela2005 a răspuns:

Poti descarca un curs, sau poti lua o carte de la biblioteca. Eu iti recomand ca in fiecare zi sa te gandesti la o tema( cuvinte/sinonime; animale/ expresii/ saluturi/ fraze) astfel o iei mai incet. Iti recomand, ca daca vrei sa inveti o limba straina, sa o iei pe domenii, si sa o iei incetul-cu-ncetul. Nu e prea bine sa treci de cateva cuvinte de baza, la fraze complexe. Cat despre gramatica, ar trebui mai intai sa stii sa te adresezi cuiva, iar scrisul se invata pe parcurs. Daca ai o carte, le vezi scrise corect, iar daca ai descarcat un curs, inveti cum se pronunta. Poti sa faci putin din fiecare.

| IoanaDraguta a răspuns:

Este pe Magazin Play o aplicație foarte buna:Invata limba italiana.Au la toate limbile. Înveți foarte ușor, așa mi-am făcut și eu o idee despre limba franceza.Succes!