| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa pun caciulita la litere daca am tastatura romana, limba romana dar nu al literele cu tot cu caciulita? FUNDA
URGENTTTTTTT

Răspuns Câştigător
| anapricopi76 a răspuns:

Intri aici si iti scrii textul si iti da cu caciulita:

http://www.diacritice.com/

5 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Trebuie sa ai activata in bara de Start optiunea pentru Language Bar, pentru a putea face trecerea de la scris fara diacritice la scris "cu caciulita" si invers. Daca in partea dreapta a barei de Start iti apare EN sau RO, inseamna ca Language Bar e activ si trebuie sa alegi RO in loc de EN. Diacriticile sunt setate pe tastele; ' [ ] \ =, deci nu apar ca taste separate. Cand activezi diacriticile, unele dintre taste isi schimba functionalitatea. De exemplu z devine y si invers (e doar un exemplu).
http://www.aufgehts.com/images/Vista_Language_Bar.jpg

| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Trebuie să setezi tu, dar eu nu mai ştiu exact cum şi nici nu ştiu dacă ai acelaşi windows ca mine. Mie mi-a luat ceva timp să mă orind deabinelea, după ce am căutat peste tot.
Succes :*

| victorandrei a răspuns:

In word incerci toate butoanele de pe tastatura cele de sub F uri si o sa afli singura

| PavelVladescu a răspuns:

Daca ai tastatura in romana merge daca ai in engleza nu mere vezi undess parantezele patrate"[" "]"acolo dai siti apare cu caciulita\

| Awesoman a răspuns:

Se numesc diactritice. Setezi calculator la limba romana si apesi pe {[}]:;"'>.