| AndreaDanci a întrebat:

Cum reusesc unii sa citeasca 100 de carti pe an?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este simplu, in fiecare zi citesti din carti fara sa-ti pese de tableta, insta, Fb ori alte site-rui de socilizare!

Pana acum 30-40 de ani oamenii citeau carti, ca nu aveau internet si nici computere personale.
Eu nici azi nu concep sa adorm fara sa fi citit cateva pagini dintr-o carte.

| darrio2007 a răspuns:

Cu multa ambitie si timpul necesar.

| ReddY25 a răspuns:

Pt că au voința și pasiunea necesară

| Nimeni91 a răspuns:

Sincer, nu e atât de greu. Adică, într-o jumătate de oră, poți citi 15-30 de pagini. Daca citești 30 de minute seara și 30 de minute dimineață, poți termina 1 care pe săptămână, sau aproximativ 3 cărți pe lună. Eu citesc destul de mult, și îmi limitez timpul petrecut pe rețelele de socializare. Nu e vorba că nu avem timp, doar că am devenit mai comozi. Când citim, creierul nostru se concentrează maxim, dar când ne uitam pe internet, pur și simplu primim un set de informații fara prea mult deranj. Nu trebuie să citești 100 de cărți pe an, ci atât cât simți tu nevoia, și, cel mai important, citește cărți care simți că te atrag. Nu toți iubesc aceleași genuri literare. Și, mai ales, mulți sunt studenți la Litere, sau la alte facultăți din domeniul literaturii, citesc atât de mult pentru că îi pasionează.

| SatinEffect a răspuns:

Primul pas e sa nu ai cont pe TPU

| Moggy a răspuns:

Pai reusesc daca inlocuiesc telefonul cu cartea