| AlexSkillz19 a întrebat:

Cum sa fac o compunere narativa buna, cum sa incep, scheletul ei, pe ce sa pun accent?

Răspuns Câştigător
| ralu312 a răspuns:

Buna! In primul rand, trebuie ca aceasta compunere sa fie bine structurata pe momentele subiectului (sa se vada clar unde se termina expozitiunea si unde incepe intriga). In al doilea rand, daca esti o persoana creativa, ar trebui sa iti lasi imaginatia sa zboare si sa inventezi lucruri care sa ii impresioneze pe cei care citesc, dar daca nu esti foarte bun/a la a scrie ar trebui sa incerci sa fii cat mai coerent/a, sa te organizezi foarte bine si sa iti faci la inceput un plan de idei a compunerii. Incearca sa nu ai o compunere plictisitoare, previzibila. Spre exemplu daca trebuie sa faci o compunere despre cum ai fost in excursie la munte, incearca sa inventezi cateva lucruri interesante care sa iti deosebeasca compunerea de celelalte. Poti pune accentul ori pe personaje ori pe actiune, depinde de cat de lunga vei face acea compunere. De obicei, in compunerile pentru examenul de clasa a 8 a se pune accentul pe actiune pentru ca acestea au o limita de spatiu pe care trebuie sa o respecti si in care te poti incadra daca nu te apuci sa caracterizezi amplu personajul, dar este alegerea ta pe ce vrei sa pui accentul. Secretul este sa exersezi foarte mult, sa scrii si din proprie initiativa si poate ca vei scrie din ce in ce mai frumos, daca nu o faci deja. Poti chiar sa ai compunere narativa model, pe care sa o faci singur sau cu ajutorul profesorului de romana, pe care sa o adaptezi in functie de tema data. (am presupus ca intrebi despre cum sa faci o compunere narativa pentru examenul de clasa a 8 a pentru ca am vazut o intrebare a ta anterioara). Cam atat. Sper ca ti-am fost de ajutor.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aici e un mic articol despre cum să scrii primul capitol al unei cărți, se aplică și pentru compuneri: https://www.wattpad.com/......sionezi-de