| 7octooombrieeeeeee a întrebat:

Cum sa fac sa nu ma mai plictisesc cand citesc? Efectiv am atât de multe carti si vreau sa le citesc, dar dupa ce citesc cateva pagini nu mai am chef))
Am incercat sa citesc mai multe carti de mai multe genuri dar tot nu-mi plac.

Răspuns Câştigător
| Celestina003 a răspuns:

Hei bună, tu citesti sa termini de citit? de cate ori nu am auzit, ca oamneii nu au timp de citit,nu au timp pentru ei, ei bine uite că acum aveam timp (ma refer la #stamacasa). Intodeauna am susținut că cititul este cea mai frumoasa cale prin care ne putem dezvolta mental, profesional, spiritual.
Încearca sa citesti lucruri care sa te pasionează si care crezi ca sunt ideale pentru tine.Si eu citesc cărții in fiecare zi.La început nu imi plăceau cărțile, citeam 1 pagina si mă plictiseam, stii de ce? Pentru ca nu erau genul meu cred ca trebuie sa iti descoperi genul de carte care îți face placere, de exemplu eu mi-am descoperit, mie imi plac doar cele de dezvoltare personală, spirituală și filosofie!
Important este sa te intereseze ceea ce citesti. Daca nu te intereseaza, e si normal sa te plictisesti.Si inca cate ceva, sa ai o înclinație si motive, eu cand ma apuc de citit ...am in gand "astăzi o sa învăț ceva noua,o sa mă cultiv, o sa ma simt atât de bine, etc" eu citesc mai mult cand sunt si trista, cartile ma ajuta sa am o stare de fericire conștientă, au fost acolo mereu pentru mine, m-au ajutat sa am o nouă viziune asupra vieți.Si fiecare carte are rolu sau in transformarea ta,sunt calea cea mai mai clara, eficienta,si profunda metoda prin care ne puteam transforma. Inca din cele mai vechi timpuri au fost scrie in cărții informatii valoroase, din toate domeniile a fost data mai departe prin scriere, si cei mai importanți inițiați ai timpurilor și-au oferit energia si tot ceea ce au resuti sa strângă in viata au oferit mai departe prin scriere, si noi avem acces la ele! Carti ce ne poate transforma viață, pe toate planurile, orice am vrea să aducem în realitatea noastra.( Daca esti încăpătoare si iti e mai greu să citești propuneți măcar 100 de pagini pe zi sau câte vrei tu, 50 pagini. )

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Am exact aceeași problemă în ultimu timp...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cărțile pe care vrei sa le citești nu sunt genul care sa îți distragă atenția. Sunt plictisitoare și ele, de aceea te plictisești și tu.