| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sa imi fac chef sa citesc zilnic/saptamanal?
Cat cititi voi pe zi?
Carti am deja multe.
Cum sa ma hotarasc ce carte sa citesc?

10 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Citeste ceva ce-ti place si o sa ai chef. Te hotarasti in functie de ce gusturi ai sau vrei sa-ti spunem noi ce sa-ti placa?

| FaraNume1245 a răspuns:

Cheful vine alături de plăcere.

Depinde. Sunt zile în care citesc câte 200 de pagini, zile în care citesc 100, zile în care nu citesc deloc. Dacă sunt la țară, nu citesc aproape deloc.

Începe cu ceva arhicunoscut. Eu, de exemplu, m-am uitat prin bibliotecă și am căutat cărți cu titluri interesante. Le-am căutat apoi pe net să văd despre ce e vorba și "Dune" de Herbert mi s-a părut interesantă. Am citit-o, mi-a plăcut foarte mult și am citit în continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fă-ți prietena man de asta ai nevoie.sau prieteni. cărțile nu înlătură depresiile severe că ale noastre.sau aleargă sa vezi că o să te simți mai bine.eu nu maai pot sa alerg că am lombosciatica.dar îmi amintesc că pe când puteam alerga era singura metoda antidepresiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa iti faci chef?
Pai pune-ti o recompensa anume...adica de exemplu:daca citesti o carte intr-un timp anume sa iti dai mici atentii( scuze nu stiu ce iti place)
Eu citesc si intre 200-300 de pagini pe zi mai bine zis in 2-3 ore termin o carte daca mi se pare interesanta, metoda buna ca sa citesti
Te uiti la cate pagini are si iti fixezi un numar sa zicem 50 de pagini pe zi si iti pui ori semne de carte ori altceva pentru a delikita ce ai de citit asa iti va parea mai putin, cum sa te hotarasti?^^uite ceva ce mie personal imi place, scrie numele catorva carti pe care le ai tu in gand sa le citesti ..impature biletele si dupa extrage unul ca la Lotowinking

| denisTiky a răspuns:

Salut! Incearca carti care sa te lase curios de ce o sa se intample, astfel tu vei vrea sa stii ce se intampla mai departe, dar pentru asta vei fi nevoit sa citesti, si uite asa, singur, fara sa vrei, citesti mai departe... cu timpul, daca citesti carti in asa fel incat sa te acomodezi cu ele, vei vrea singur sa citesti fara sa para ca e plictisitor. Dar daca asa nu merge, inseamna ca, cartile nu sunt ceva ce te atrage, si nu are rost sa mai pierzi timp "citind" fara sa intelegi ceva din cartea respectiva. Nu te lasa influentat de ce am spus acum, incearca sa nu iti creezi motive aiurea care sa te scuteasca de citit. Bafta!

| Jannah a răspuns:

Nu inteleg de ce mai citesti din moment ce nu ai chef sa citesti, eu citesc 2 capitole pe zi...

| slipknot a răspuns:

Buna! Ce carte sa citesti, asta depinde de tine... in functie de ceea ce iti place si de ceea ce te simti atras: mister, sf, romane politiste, romane de dragoste. De ex, pentru mine cititul este relaxant. Citesc cand am putin timp ziua si mai citesc noaptea inainte de somn happy. Momentan citesc seria Outlander, care imi place mult. Vezi ce ti se potriveste si spor la citit! Vei vedea ca cititul este chiar benefic pentru tine!

| RR2x a răspuns:

Gaseste carti de care nu te vei plictisi ( toate cartile sunt interesante insa daca nu citesti constant iti vei pierde interesul dupa o anumita perioada). Incearca prima data sa citesti carti scrise de catre scriitori romani (insa mai putin cunoscute): Liviu Rebreanu, Nicolae Manolescu, Alexandru Paleologul, etc. carti care ti se par mult mai intrigante, precum Gorila sau Jar de Liviu Rebreanu, intrucat este posibil sa fi citit romane mai cunoscute precum Ion sau Padurea Spanzuratilor.Intereseaza-te si de comentariul acestor opere deoarece in acest fel vei putea intelege constructia acestora. Daca doresti sa inveti din carti de specializare pentru facultate te poti uita oricand pe Youtube la videoclipuri(indiferent de specializare) pentru a-ti clarifica anumite concepte..nu va trebui sa platesti nimic si vei putea oricand sa vizualizezi din nou videoclipul.Numarul de pagini citite depinde in functie de carte si de dispozitia cititorului de a-si petrece timpul facand aceasta activitate, asa ca nu-ti pot da un numar concret.Citeste ceea ce te intereseaza, insa nu uita sa verifici macar primele pagini ale unei carti(indiferent de cartea respectiva), s-ar putea sa pierzi o carte pe care ai fi citit-o cu drag.

| J33k00 a răspuns:

Inceputul e cel mai greu laughing
Eu ma motivez asa( doua situatii ) :
-Daca ai vreun viciu ( fumat / baut acool, fa ce iti place si asta o sa te ajute enorm sa citesti. la mine merge cand trebuie sa citesc foarte mult ).
- Daca inca esti mic sau nu ai nici un viciu e ok, ia dulciuri ( mentosane, guma, covrigei, alune ).
2. Eu am citit chiar si 200 de pag ( in aprox 6-7 ore laughing ).
3. Citeste ce ai pentru scoala ca nu tot timpul ai chef. daca nu esti la scoala citeste titlurile la carti sau o prezentare despre fiecare apoi enjoy xD
Sper ca te-am ajutat!

| Milliem a răspuns:

Eu sincer nu citesc mult pentru ca nu e pasiunea mea si majoritatea cartilor din biblioteca nu au o poveste care mi-ar placea.
Uita-te prin descrierea fiecareia si vezi ce carte ti se pare mai interesanta. Nu te apuca de o carte daca nu iti place povestea pentru ca, 1 la mana, o sa te plictisesti usor si o pagina ar dura o eternitate, 2 la mana, nu o sa retii absolut nimic din ea. E alegerea ta, totusi.