| Caood a întrebat:

Cum sa nu ma mai repezesc la teze și sa nu mai am emoții. Învăț foarte mult și as putea fi cel mai bun din clasa dar notele nu sunt cele la care ma aștept deoarece îmi lipsește ceva, este un copil care învață la fel de mult ca mine dar el ea 10 eu 8.

Răspuns Câştigător
| robertnuconteaza a răspuns:

Esti genul ala de copil emotiv,pastreazati controlul si incearca sa fii mai presus decat el,asa patesc si eu,dar am si obstacole,dependenta de jocuri,si mai multe chestii,te straduiesti la invatat, dar trebuie sa ai si timp liber, ori nu stiu situatia ta, sunt copii care stau numai inchisi in casa si invata, si iau note chiar foarte proaste.

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Judecand dupa textul pe care l-ai scris, mai ai foarte multe de invatat ca sa ajungi un elev foarte bun si sa iei note numai de 10. Faci greseli mari de exprimare si scriere, folosind pronume personal in loc de verb, pentru ca nu stii sa faci diferenta intre ele, scriindu-le incorect.
De exemplu: "repezesc" nu este corect.
Corect este "sa nu ma reped"
Cat priveste verbul "a lua" este iarasi folosit gresit in fraza ta de mai sus, tu ai spus: "...el EA 10 eu 8".
"EA" este pronume personal de pers, a III-a singular.
Corect era sa folosesti "el ia" de la verbul "a lua".
Imi pare rau sa-ti spun, dar trebuie serios mana pe gramatica si literatura limbii romane, daca vrei sa ajungi un copil de nota 10.

| Caood explică (pentru Violleta2022):

Auto-corectorul apropo m-am corectat happy

| darrio2007 a răspuns:

Daca la fel scrii si la teze, nu ma mira.

| Caood explică (pentru darrio2007):

Poți înceta sa mai răspunzi, nu am chef de răspunsurile tale inutile, mersi

| darrio2007 a răspuns (pentru Caood):

Problema e ca nu pot, mai ales cand vad copii de scoala care habar nu au sa scrie. Dar mai ales cand sar de fund in sus cand li se atrage atentia de catre altii. Apoi dau vina pe profesori ca de ce primesc note mici. Merci!

| darrio2007 a răspuns (pentru Caood):

P.S. Trebuia sa iti dai seama, daca tot te crezi bun, că intrebarea ta nu tine de aceasta categorie.

| Caood explică (pentru darrio2007):

Pai dacă ei nu știu sa scrie este practic vina profesorilor, profesorii sunt meniți sa învețe copii și sa își dea stăruința de a le arată lucruri noi. Pe tine nu te privește cu nimic dacă tot vrei sa corectezi fa-o intr-un mod respectabil încât sa nu superi omul respectiv. Mulțumesc!

| darrio2007 a răspuns (pentru Caood):

Problema este, in aceeasi masura si a elevilor. Degeaba isi bate gura profesorul daca unii elevi se gandesc la alte prostii. Am vazut destui pe aici care in loc sa ii intereseze scoala, se gandesc la alte tampenii. Unii isi masoara penisul in fiecare zi. Si altele care nu se potrivesc cu varsta.Este doar un exemplu, nu o lua ca pe o jignire.

| Caood explică (pentru darrio2007):

Am rugat oamenii sa răspundă nu sa corecteze textul... Nu cred ca ar trebui sa te intereseze ce greșeli fac eu

| Caood explică (pentru darrio2007):

Bine, am făcut o greșeală puteam greși o litera sau 2 deoarece scriu foarte rapid și nu am cerut oamenilor doar sa răspundă, nu sa și corecteze textul dar ok dacă asta te interesează

| darrio2007 a răspuns (pentru Caood):

Eeee! Asa sunt eu mai cârcotaș.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta este ca el "ia ".

| AliceFirea a răspuns:

Relaxeaza-te si renunta la emotii in primul rand, fii calm cand esti ascultat de profesor; sa stii ca sunt unii profesori care te taxeaza si la bâlbâieli ...Incearca sa iti spui in gand ca totul e bine, nu a fost elev mancat de profesor asa ca nu ai de ce sa ai emotii, dar ai grija si ce spui atunci cand esti ascultat, fiindca degeaba sti daca tu zici total opus...

| Caood explică:

Ia*