| LucaVeronica a întrebat:

Cum să scriu o secvență dintr-o poezie în compunere? Trebuie după punct să încep iar cu literă mare ca în poezie?

1 răspuns:
| tasw a răspuns:

Da, trebuie sa copiezi exact cum e poezia, cu toate punctele si virgulele si nu uita sa pui secventa extrasa intre ghilimele
si daca extragi mai multe versuri, de fiecare data cand se termina un vers si vrei sa il scrii pe urmatorul, trebuie sa pui semnul asta \ si sa incepi versul urmator cu litera mare daca asa e in poezie