| girlspower a întrebat:

Cum se numeste un roman care are la titlu numele protagonistului, de ex. Romanul adolescentului miop?
Fundaa

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand un roman este categorisit in functie de curentul literar (romantic, realist, etc) sau continutul lui, de ex. roman istoric, roman de dragoste, etc, nu dupa titlul pe care il poarta, chiar daca acesta ar fi un nume, de ex.Ion de Ion Slavici.
In al doilea rand Romanul adolescentului miop nu are in titlu numele acestuia.
Am impresia ca te referi la autobiografie, o carte scrisa de autor despre viata si activitatea/opera lui sau la biografie, o carte scrisa de un autor despre viata si activitatea/opera altei persoane, acestea pot avea in titlu numele autorului sau persoanei despre care este cartea.

1 răspuns:
| anamariarot a răspuns:

Sunt de acord cu ce a spus Ioandelasal. Cred ca te referi de fapt la personajul eponim, fiind personajul al carui nume apare in titlu. Nu e cazul romanului mentionat, pentru ca nu-l chema "adolescentul miop", ci e un atribut al protagonistului.