| DaviddFarkas a întrebat:

Cum se scrie corect: Un prieten de-al meu a venit la mine. sau Un prieten de-ai mei a venit la mine?

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Am aflat ieri ca ar fi ambele forme corecte si acceptate.

12 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Un prieten de-al meu a venit la mine.

| Adry05 a răspuns (pentru Lioana):

De fapt ambele sunt corecte si acceptate
https://www.digi24.ro/......nta-479867
Initial "de-ai mei" era corect dar fiindca se foloseste extrem de frecvent "de-al meu" au acceptat si forma asta
Si nu-ti zic neaparat din site-ul ala, am un curs despre scrierea corecta la facultate unde ne-a zis, ti-am trimis link-ul doar pentru explicatie

| Lioana a răspuns (pentru Adry05):

Articolul acela nu mă convinge. Nu am auzit niciodată sonor o astfel de formulare și nici n-am văzut-o în cărți. S- o fi trezit un "deștept" de la facultate să-si impuna propriile idei și să schimbe limba. Nu pare sa sune corect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lioana):

Sunt sigur că Radu Paraschivescu nu se ridică la nivelul tău intelectual și la studiile tale linvgistice, nici eu nu l-aș lua în serios pe acest nimeni.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Ambele variante sunt acceptate mai nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De-ai mei"

| eckblume a răspuns:

Un prieten de-al meu... Pui intrebarile : Cine vine?-un prieten; Al cui prieten? - al meu
,, Al meu'' este adjectiv pronominal posesiv, un singur posesor, un singur obiect posedat. -> gasesti in tabelul din cartea de romana la lectia cu pronumele posesive

| TheRealFantasy a răspuns:

Daca te referi doar la tine in propozitie/fraza, ce rost are sa zici "de-ai"?
Nu ai de ce sa il pui la plural (articolul genitival), voi ganditi inainte sa puneti intrebarile astea? laughing)

| Adry05 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

Ba are, de-ai mei, dintre ai mei, dintre prietenii mei.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru Adry05):

Asumi ca exista plural intr-o situatie normala dar propozitia zice clar un singur prieten, nu mai multi, in contextul ala nu vad rostul pluralului.

| Adry05 a răspuns (pentru TheRealFantasy):

... Ok, tine-o in continuare pe a ta. laughing Nu zic eu, zice un profesor universitar, dar e ok, tu stii mai bine decat ea.

| lu2211 a răspuns:

Corect este "un prieten de- al meu a venit la mine" că doar unul a venit, nu mai mulți, logic?
Spui "de-ai mei" când sunt mai multi. Adică "doi prieteni de-ai mei au venit la mine".
Pff...o dată cu democrația s- a schimbat și gramatica,? no. E de râs.