| Crisstinayy12 a întrebat:

Cum se spune in engleza,, ai fost la mare anul acesta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Edi5643 a răspuns:

Have you been to the seaside this year?
(am folosit timpul perfect pentru a arata o actiune petrecuta in trecut si incheiata recent, sa arat ca te-ai dus la mare, dar te-ai si intors)

(Did you was e GREȘIT. In primul rand ca nu se foloseste trecutul de doua ori.
In al doilea rand daca vrei sa intrebi cu verbul "to be", nu merge cu "did you are", intrebarea incepe cu Were you?; Are you?; Was he? etc)

| dannyel86 a răspuns (pentru Edi5643):

Se foloseste timpul perfect si pentru ca anul este in curs, nu s-a incheiat inca.

| Yurisa a răspuns (pentru dannyel86):

Dap, eu am zis de ce l-am folosit in propozitie si am argumentat

7 răspunsuri:
| Justme1997 a răspuns:

Have you been to the seaside this year?
(celalalt raspuns e gresit)

| deadhoe a răspuns:

Did you go to the sea this year

| sunset10 a răspuns:

Did you go to the seaside this year?

| Zozohun a răspuns:

Did you was to sea this year?

| Edi5643 a răspuns:

Do you go to mare this year