| AvalohAlyn a întrebat:

Cum sunt cartile ieftine? Mai slabe,mai proaste ca cele scumpe? Exista vreo carte ieftina care este buna,frumoasa, de calitate? Cum se stabileste pretul cartilor? Vad deseori carti de 5-10 lei si totodata vad si unele de 50-90 de lei chiar si mai mult? Care e diferenta? O carte ieftina poate fi si o carte de calitate?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata nu ma ghidez dupa pretul unei carti. Am cumparat carti de 5-10 lei foarte bune si vad carti foarte scumpe care nu au valoare literara (de exemplu miile de carti cu vampiri sau romanele siropoase sau albumele cu poze de buna calitate si text putin prost intocmit si mai prost tradus). Cartile pot fi ieftine fiindca sunt carti fara drept de autor (scriitori decedati de mult), fiindca nu sunt foarte groase, nu au multe poze si nu a costat prea mult tiparirea lor. pana la urma, daca luam o carte de referinta, sa zicem Poeziile lui Eminescu, ea nu are drept de autor, nici traducator, nu are nici poze si nici nu necesita conditii grafice speciale (culori, alte briz-brizuri) si atunci e ieftina. Exista mii de carti bune si foarte ieftine, pretul nu este absolut deloc un indicator, o carte ieftina poate fi, in aceeasi masura, buna sau proasta. O carte nu se alege dupa pret, nici dupa culoarea copertii sau litera cu care incepe titlul. Se alege dupa autor, dupa referintele critice pe care le-ai citit, etc. daca eu am citit alte carti de autorul respectiv cu placere, voi cumpara si viitoarea lui carte, fiindca numele este o garantie a calitatii. daca nu am citit niciodata nimic de autorul respectiv si nici nu mi l-a recomandat nimeni in care sa am incredere, inainte de a cumpara cartea fac o mica cercetare de 20-30 de minute in care citesc ce e cu autorul si cu cartea si niste pareri critice ed la critici pe care ii cunosc si a caror parere o respect. mereu vei gasi recenzii bune pe net (in romana sau engleza daca e un autor strain). cand eram incepatoare, citeam in special carti recomandate de parintii, bunicii, profesorii, prietenii mei pana mi-am format gustul si puterea de alegere. In plus, citeam carti recomandate de oameni de valoare. De exemplu, am citit memoriile lui Mircea Eliade si, apoi, am cautat si am citit toate cartile despre care vorbea el acolo (sunt cateva sute bune, un loc excelent de a gasi carti care sa formeze gustul unui adolescent)

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Hey!

Nu stiu ce sa zic la asta...
Depinde foarte mult de preferintele si de gradul de cultura al fiecaruia.
Vezi tu, cartile mai scumpe au ceva special cateodata... De aceea sunt mai scumpe.

De exemplu cartile de povesti, normale. Eu am gasit de exemplu carti de Jules Verne la 10 lei mai demult.
De ce sunt atat de ieftine?
Simplu, pentru ca noua generatie nu le mai citeste si pentru ca nu se mai cumpara atat de mult.

Gandeste-te de exemplu de ce sunt scumpe cartile din Hunger Games si Maze Runner *care au avut si au acest succes rasunator la ora actuala*

Simplu, noua generatie le-a vazut *ideile* si unii dintre ei *de exemplu eu * ar fi curiosi sa citeasca si cartile dupa ce au vizionat filmul respectiv.

Deci da, o carte ieftina poate sa fie si o carte de calitate. La anticariate poti sa gasesti adevarate opere la pret mic... Succes!

| VelaJohnny a răspuns:

Cartile se ieftinesc ori ca is vechi, ori ca nu li s-au facut atata publicitate si nu se cumpara. Pretul nu e un criteriu dupa care sa etichetezi o carte ca fiind de calitate sau proasta. Acum depinde si de ce carte este vorba, daca este una stintifiica, istorica, medicala si asa mai departe, chiar daca este ieftina, este utila. Dar daca e roman sau carti cu povesti si asa mai departe, aici da, naratiunea slaba si suspansul iesit din peisaj pot face ca acea carte sa fie nasoala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prețul depinde și de când a apărut cartea. Dacă a apărut recent, are prețul mult mai ridicat, ca să se întoarcă banii "pierduți" din cauza costurilor tipăririi. După ce s-au întors acești bani editurii, se scade prețul. Cu cât se scade, depinde de popularitate, de calitatea cărții (copertă tare/moale ca la un caiet, din hârtie reciclată/nouă etc.).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cumpărat o carte de Eliade cu 4 sau 5 lei.
Şi există o carte, Fifty shade...bla bla mult mai scumpă decât ce-am cumpărat eu, iar mizeria aia nu se compară cu Eliade.

Deci, preţul nu face diferenţa când vine vorba de ce este scris într-o carte.

| PogChamp a răspuns:

Pretul unei carti nu e stabilit dupa continut, ci dupa cerere si oferta. Poti sa vinzi si un rahat invelit un staniol daca ai cerere pentru el(desi o sa vina dupa tine protectia consumatorului, dar ai inteles pe unde bat).

| Andreea0109 a răspuns:

Depinde ce gen iti place. Gasesti carti ieftine si bune pe Elefant, Libris. Sa stii ca sunt si carti ieftine dar bune dar, de asemenea, carti scumpe si bune. Eu zic sa citesc descrierile si comentarii pe net, parerile celor care au citit cartea si o sa iti selectezi ceva bun

| AvalohAlyn explică (pentru Andreea0109):

Eu numai de pe Libris.ro cumpar cartile..Imi place aceasta librarie si e destul de buna si de bun simt..plus ca au si transportul gratuit, oferte, cateodata cadouri, reduceri des. etc
Multumesc de raspuns.Tu de unde cumperi cartile? De pe acestea 2 care le-ai mentionat?big grin