| anonim_4396 a întrebat:

Cum vi s-a parut cartea Cocosatul de la Notre Dame?

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că atunci când le-am citit, mi s-au părut cele mai frumoase cărți din vremea aceea. Mă refer și la Notre-Dame de Paris (respectiv, Cocosatul de la Notre-Dame, repovestire după romanul lui Victor Hugo), cât și Cocosatul (Paul Féval).
La fel de mult mi-a plăcut și Contele de Monte-Cristo (Al. Dumas tatăl), dar și multe, multe altele.

3 răspunsuri:
| Crackman a răspuns:

O poveste fictiva cu un cocosat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. nu se numește așa, Cocoșatul e de Paul Feval, povestea lui Quasimodo se numește ''Notre Dame de Paris''.
2. bunicică pentru 15 ani.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ok, mersi de corectare doar ca pe net cand cauti mai mult te incurca. Probabil i se schimba denumirea de la o editura la alta. Alta explicatie nu stiu