| anonim_4396 a întrebat:

Cuvântul "ciumeg" are plural?

5 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

In primul rand ciumeg e unul din cei cativa puscariasi din jurul sefului de camera care il ajuta sa se impuna, de regula recidivisti si interlopi, cum zic ei, smecheri. Cum lumea interlopa nu se considera indatorata gramaticii limbii Romane, la plural ''g'' se transforma in ''c''. Un ciumeg, doi ciumeci. Daca intalnesti forma ''ciumegi'', in mod sigur autorul e un ageamiu.

| nda a răspuns:

Ciumegi

| anonim_4396 explică (pentru nda):

M-am uitat in Dex,
Dar nu are Conjugări.

| nda a răspuns (pentru anonim_4396):

Ciumeg, ciumegi s. m. (peior.) bătăuș care își impune autoritatea în anturajul propriu exclusiv prin forța fizică.

| DamarisS91 a răspuns:

Ciumegi substantiv masculin (peiorativ) bătăuș care își impune autoritatea în anturajul propriu exclusiv prin forța fizică.

https://www.qdictionar.com/definitie-dex/ciumeag.php
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/ciumeg.php

vezi ca sunt mai multe forme