| AvalohAlyn a întrebat:

Daca ar fi sa imi recomandati o singura carte care ar fi aceea deci?

Răspuns Câştigător
| heracles a răspuns:

Poate te intrebi cine o fi Asimov asta, este un scriitor sf. iar cartile sale reflecta ceea ce se intampla in zilele noastre de azi, si el a inceput sa scrie de prin 1950. ,as putea zice ca este o imbinare intre imaginatie si realitate,de la lupta pentru putere pana la izbucnirea unui razboi nuclear(al III-lea razboi nuclear)doamne fer. nimei nu vrea asa ceva, dar unele lucruri pe care el le-a anticipat deja exista(masini cu pilot automat)(masini electrice)roboti care ingrijesc batranii, deja si astia exista, roboti care vor lucra in medicina, invatamant, politie, e.t.c. in vitorul apropiat chiar se doreste asa ceva, si ghici ce, intr-o carte din seria -Imperiul - numita ''O piatra pe cer'' scrisa in 1950, piatra aia de pe cer reprezinta pamantul nostru-asta o sa ajunga planeta aceasta, o pietricica pe cer- daca va izbucni vreun razboi nuclear(al 3 ) si inca o cheste care a anticipat-o, ca lumea va coloniza universul, poate ai auzit si tu ca prin 2025 sau 2030 va pleca o nava spatiala spre marte cu obiectivul colonizarii acestei planete.Hm si cand te gandesti ca el a scris despre asta prin 1950, iti recomand cu placere sa citesti aceste carti ale lui, stiu ca tu ai zis doar una, dar, daca vrei sa realizezi cam in ce lume traim, citestei cartile, sunt extraordinare si relaxante si-ti pune in miscare si gandirea si imaginatia.

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Labirintul codependetei. De ce? Citeste si zi-mi tu daca te-a ajutat.

| Edmonds2342 a răspuns:

Biblia

| heracles a răspuns:

Issac Asimov

| heracles a răspuns (pentru heracles):

Poate te intrebi cine o fi Asimov asta, este un scriitor sf. iar cartile sale reflecta ceea ce se intampla in zilele noastre de azi, si el a inceput sa scrie de prin 1950. ,as putea zice ca este o imbinare intre imaginatie si realitate,de la lupta pentru putere pana la izbucnirea unui razboi nuclear(al III-lea razboi nuclear)doamne fer. nimei nu vrea asa ceva, dar unele lucruri pe care el le-a anticipat deja exista(masini cu pilot automat)(masini electrice)roboti care ingrijesc batranii, deja si astia exista, roboti care vor lucra in medicina, invatamant, politie, e.t.c. in vitorul apropiat chiar se doreste asa ceva, si ghici ce, intr-o carte din seria -Imperiul - numita ''O piatra pe cer'' scrisa in 1950, piatra aia de pe cer reprezinta pamantul nostru-asta o sa ajunga planeta aceasta, o pietricica pe cer- daca va izbucni vreun razboi nuclear(al 3 ) si inca o cheste care a anticipat-o, ca lumea va coloniza universul, poate ai auzit si tu ca prin 2025 sau 2030 va pleca o nava spatiala spre marte cu obiectivul colonizarii acestei planete.Hm si cand te gandesti ca el a scris despre asta prin 1950, iti recomand cu placere sa citesti aceste carti ale lui, stiu ca tu ai zis doar una, dar, daca vrei sa realizezi cam in ce lume traim, citestei cartile, sunt extraordinare si relaxante si-ti pune in miscare si gandirea si imaginatia.

| AdrianLeverkun a răspuns:

Emil Cioran - Caiete. Este remarcabila complexitatea de idei filosofice a cartii. Practic, nu exista stare sau sentiment uman (de la ura, obsesie pana la extaz) despre care sa nu gasesti cel putin o insemnare demna sa surprinda esenta starii/sentimentului. Daca as pleca pe o insula si as lua cartea asta cu mine, as simti ca am oricand acces la intreaga umanitate.