| svenhassel13 a întrebat:

"Daca florile si-ar darui oameni la fel cum oamenii isi daruiesc flori, de unde ar fi taiati oamenii?"
Care este răspunsul? Sau macar explicația.

Răspuns Câştigător
| EcceHomo a răspuns:

Unchiul tău e mare filosof.
Este vorba despre faptul că unii susțin că nu ar trebui să smulgem florile din pământ, să le mutilăm, fiindcă tot ce mișcă-n lumea asta are un suflet, o energie.Doar că tot ăia se pun la masă și ce crezi? Se indoapă cu carne de porc. Porcii, dacă și-ar dărui oameni, de unde crezi că i-ar tăia? De la jugulară.
Bun, să luăm și altă categorie de oameni, veganii, de exemplu.Ei sunt preferații feniculilor.happy

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Nu trebuie să-i taie. Bieţii oameni, de ce să-i tai? Îi iei frumos cu lopata sau ceva.

| Speranta12 a răspuns (pentru sabin89):

Sabineee iate de pe jos inainte sa te calce in picioare https://www.youtube.com/watch?v=XnO8dZTZHpE

| Speranta12 a răspuns (pentru sabin89):

Lasa ca ma fac eu mare si am sa va calc pe toti in picioare am sa va calc pe toti in picioaree am sa va calc pe toti in picioareee

| LPCTSTR a răspuns:

De nicaieri, ca n-au ce sa taie ca sa scoata din pamant: il iei de brate si-l pui in vaza preferata pentru oameni.

| JicaContra a răspuns:

Etete scart

raspunsul e penibil de simplu, din acelasi loc de unde sunt taiate si florile:

de deasupra radacinii

si daca iti spune ca oamenii nu au radacini, atunci cum pot florile sa taie oameni daca nu au maini? filozofic ignori partea fizica, dar dupa aia dai contra argumente pur fizice

insa asta nu e filozofie, e farsa populara, intrebarea e tot un fel de ce a fost mai intai, oul sau gaina?

| Speranta12 a răspuns:

Realizezi ca citatul ala sub forma de intrebare e mai mult o intrebare retorica ce ne invita sa reflectam mai mult asupra inutilitatii taierii florilor pentru a le darui altora si ca aceasta intrebare nu asteapta un raspuns, realizezi nu?

| svenhassel13 explică (pentru Speranta12):

Sa iti spun explic:
Unchiul meu m-a intrebat in aceasta seara daca imi place filosofia. I-am spus ca" da".
Acesta mi-a spus acel cititat si sa ma gandesc la el o săptămână. Intelegi acum?

| Speranta12 a răspuns (pentru svenhassel13):

Intelegi ca acea intrebare retorica nu necesita unraspuns clar cum ai cerut tu, nu? Acel citat doar te pune pe ganduri cu privire la inutilitatea taierii florilor. Cam atat. E ca ala cu daca chinezii ar vrea sa fie penibili ca restul lumii, si-ar scrie si ei nume de oameni in alte limbi, care ar fi ceva inutil