| B3nz1D3s3nate a întrebat:

Daca la bac la romana la partea III nimer opera si pur si simplu o povestesc cam in 2 pagini,fara sa scriu tema,titlu etc.,primesc punctaj? Daca da, cam ce punctaj?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ti-e atat de greu sa explici macar un titlu si o tema? Ce naiba ca reies daca stii continutul.

| Satango a răspuns:

Bună!
După ce identifici opera după cerința respectivă, sub aceasta ai niște idei pe care trebuie să le urmărești.
Punctajul se dă în funcție de acestea, dacă le-ai atins, dacă le-ai argumentat, plasat corect.
Nu știu ce incluzi tu în povestit... te referi doar la subiect? Poate asta în cazul unui text narativ. În cazul unei poezii nu prea poți să scrii lucruri fără a atinge semnificații, imaginarul poetic, structură, figuri de stil etc.
Depinde într-o oarecare măsură și de corector... dacă el consideră că lucrurile punctate de tine pot defini cerințele cerute.

| B3nz1D3s3nate explică (pentru Satango):

Stiam astea dar eu zic de text narativ. Daca scriu rezumatul operei in loc de comentariu primesc ceva puncte?

| Satango a răspuns (pentru B3nz1D3s3nate):

Primești puncte, dar nu cele care te-ar mulțumi, crede-mă.

| Tpufan123 a răspuns:

Are dreptate!