| TheStrategist a întrebat:

Dacă o persoană citește peste 200 de cărți pe an și reține o mare parte din informații poate fi considerată un geniu?

Răspuns Câştigător
| Cristina12387 a răspuns:

Doar lucrurile citite sau auzite care sunt trecute prin filtrul gandirii te pot face mai inteligent. Memoratul informatiilor fara discernamant nu te face mai destept. Te face doar un tocilar.

| TheStrategist explică (pentru Cristina12387):

Sunt total de acord cu tine. E logic că dacă nu te gândești la ceea ce citești nu ai cum să devii mai inteligent.

32 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Geniu nu inseamna sa memorezi chestii

| TheStrategist explică (pentru suntserios):

De acord, dar cu cât ai mai multe informații, cu atât sunt șanse mai mari să ai niște idei geniale. Nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Deloc. Eventual enciclopedie.

| TheStrategist explică (pentru sadrian46):

Deci sunt o enciclopedie, interesant.

| Simpatic a răspuns:

Nu,poate fi considerat un tocilar si cam atat, geniu te nasti nu devii

| TheStrategist explică (pentru Simpatic):

Nu te naști geniu, asta e minciună. Mai informează-te în legătură cu acest subiect.
Uite aici un articol pe tema asta:
https://www.theguardian.com/uk/2000/apr/15/6
Iar tocilar înseamnă să tocești, să înveți fără să gândești logic.

| Simpatic a răspuns (pentru TheStrategist):

Tu esti genul de "geniu" care daca "cercetatorii britanici" zic o prostie ala e purul adevar.
Daca tu ai un iq 110 si altul se naste cu un iq de 200 cand vreodata citind ori studiind o sa-l poti ajunge pe acela?
Lasa-ma cu ce spun in niste articole de toata jena, niste destepti.
Daca niste postaci iti scriu pe un site strain in engleza ca Romania este tara bogata si locul 1 economic din lume, si publica asta intr-un ziar de talie mondiala precum The New York Times, asta inseamna ca e adevarat sau ca mint poporul cu postarile?
Eu cand vine vorba de englezoi imi e sila de ei, sunt cel mai infect si incult popor dar se dau mari si ca le stiu pe toate, cum este vremea la ei asa este si caracterul lor, nu degeaba marile lor universitati sunt umbrite de universitatile din SUA!
Au cam incurcat borcanele, nu geniul se castiga prin munca ci experienta pe modelul folosit in arte, fie ca vorbim de pictura, actorie, muzica etc si mintea se poate prelucra si duce la un nivel mai avansat dar nu se duce pana la nivelul de geniu...asa cum talentul nu se castiga ci este innascut.
Multumesc pentru articolul pe care nu m-am obosit sa-l citesc pentru ca e englezesc si inferior in calitate fata de jurnalismul adevarat.
Numai poti face caca de ce mari specialisti exista in Anglia asta, au specialisti pentru orice, au studii pentru orice : pentru scuipat, pentru mirositul gazelor emanate de corpul uman, pentru masurarea nivelului mirosului cepei, orice studiu si orice laborator de mare "importanta" au, dar nu au descoperit vreodata un lucru folositor si bun...cam tot ce s-a descoperit a fost fie de nenea N. Tesla fie de Edison, fie de cei care au creat primele antibiotice, cel care a creat telefonul, sau cel care a creat locomotiva cu aburi etc...in rest in era noastra important este studiul, ce zic studiile
Studiile zic sa trageti apa dupa articolele englezesti!

In acel articol spun printre altele "We cannot all be geniuses but we can learn from them."

| TheStrategist explică (pentru Simpatic):

Nu mă cunoști personal ca să știi ce fel de "geniu" sunt eu. Nici măcar nu am spus că sunt un geniu în primul rând, nu consider că am ajuns la acel nivel.
Iar articolul englezesc a fost primul care mi-a apărut, sunt mult mai multe și în orice limbă vrei. Tu ești cel care consideră că un om se naște geniu, am înțeles. Eu sunt de altă părere și totuși îți respect opinia.

| Simpatic a răspuns:

Eu te cred ca citesti 200 de carti pe an, dar 199 sunt retetele din cartea de bucate si 1 carte este cea a lui Mihai bendeac!

| Catrice a răspuns:

rolling on the floor wow sunt un geniu și nu știam mulțam.

| TheStrategist explică (pentru Catrice):

Ai citit 200 de cărți într-un an?

| Catrice a răspuns (pentru TheStrategist):

Mai demult după liceu când descoperisem ca de fapt imi place cititul laughing

| TheStrategist explică (pentru Catrice):

Ce gen de cărți îți place să citești?

| Catrice a răspuns (pentru TheStrategist):

Majoritar fantasy.

| sabin89 a răspuns:

Geniu pustiu happy Nu, poate mai degrabă să fie considerat unul care a uitat să mai şi trăiască, stând toată ziua cu nasul în cărţi.

| TheStrategist explică (pentru sabin89):

200 de cărți pe an înseamnă 4 cărți pe săptămână. Ai timp și să trăiești, părerea mea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu, e un om fără viață laughing eu citesc 50 și e enorm și atâta, pentru un om de rând. Mai întâi întreabă-te ce înseamnă geniu.

''Cea mai înaltă treaptă de înzestrare spirituală a omului, caracterizată printr-o activitate creatoare ale cărei rezultate au o mare însemnătate; persoană care are o asemenea înzestrare. ''

Cititul nu e o activitate creatoare.

| TheStrategist explică (pentru supadeceapa):

De acord, cititul nu este o activitate creatoare. Dar cu cât ai mai multe informații, cu atât sunt șanse mai mari să ai niște idei bune, nu-i așa?

| supadeceapa a răspuns (pentru TheStrategist):

Cititul dezvoltă creativitatea, dar asta cu ideile e deja alt subiect laughing...
Cum îți dai seama că o idee e bună dacă nu ai pus-o în practică?

| TheStrategist explică (pentru supadeceapa):

Îți pui ideea în practică, evident. Apoi vezi dacă e bună sau nu.

| Lukasssz a răspuns:

Memoria nu are treaba cu inteligenta, de exemplu eu am retinut, fara sa vreau, cateva raspunsuri idioate pe care le da @relian.

| FreddieM a răspuns:

Un geniu găsește singur răspunsul la astfel de intrebare. În plus, nu ar fi prezent pe TPU.
Cheers

| TheStrategist explică (pentru FreddieM):

Ai dreptate. Dar nu consider că sunt un geniu, nu am spus lucrul acesta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite,incearca testul asta pentru a fi geniu
http://www.treningmozga.com/ro/iq/iq-test-31/iq-test.php
e un test iq mai greu decat cele normale.

| tonyc7 a răspuns:

Te nasti geniu, nu devii!

| TheStrategist explică (pentru tonyc7):

Îți recomand să citești acest articol dacă știi engleză:

https://www.theguardian.com/uk/2000/apr/15/6

Răspuns utilizator avertizat
| Rares19dri a răspuns:

Nu

| TheStrategist explică (pentru Rares19dri):

De ce?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TheStrategist):

Ai citit tu 200 de carti?