| confiturix a întrebat:

Daca poeziile tablouri de natura sunt pasteluri, poeziile de dor sunt doine, peziile cu morala sunt fabule, s-a.m.d, poeziile lui flick, despre politicieni, despre cocalari, etc. au si ele o categorie? sau sunt doar discursuri in rime?
https://m.facebook.com/FlickDomnulRima/

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca ma intrebi pe mine, as plasa poeziile lui in categoria "satira". happy
Cred ca defineste cel mai bine ceea ce vrea el sa transmita.
"SATÍRĂ, satire, s. f. Scriere în versuri sau în proză în care sunt criticate defecte morale ale oamenilor sau aspecte negative ale societății, cu intenții moralizatoare; p. gener. scriere sau discurs cu caracter batjocoritor, vehement. ♦ Categorie estetică din sfera comicului, care critică cu violență și caricatural pe cineva sau ceva."

2 răspunsuri:
| francut a răspuns:

Nu cunosc acele poezii. Dar intreaba-te daca nu intra la satira (m-am ghidat dupa descrierea ta si am tras concluzia asta).

| Bogdiy14 a răspuns:

Da, categoria este: comedie/parodie