| PerdunAdriana2000 a întrebat:

Daca scrii o carte despre diverse persoane, în cazul în care vrei sa folosești poze cu ei ai nevoie de aprobarea lor(persoane mondene)?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, trebuie sa ai aprobarea lor scrisa si semnata, altfel te poti trezii in procese prin tribunale, ca le-ai defaimat numele, putand cere inclusiv despagubiri materiale, de sute de mii de euro.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, căci altfel te trezești cu procese care te scot la faliment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles! Evident ca ai nevoie de aprobarea lor! Nu conteaza ca sunt persoane publice sau nu. Si ai nevoie de acordul lor nu numai pentru poze, ci si pentru ceea ce scrii despre ele in carte.

Eu personal as da in judecata orice om care ar scrie despre mine fara acordul meu, si fara ca eu sa verific ceea ce a scris inainte sa publice.