| AvalohAlyn a întrebat:

Dacă te apuci sa înveți multa cultura generala, ce poți face cu ea în viața?
Mă gândeam să mă apuc sa am o cultură generala vasta.
Am multe enciclopedii și cărți de genul

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti formezi cultura generala doar daca vrei, insa in viata nu te ajuta la nimic! Acuma depinde si ce intelegi prin cultura generala! Sunt unele aspecte legat de lume pe care trebuie sa le stii, deja daca ai enciclopedii vrei mai mult decat cultura generala!

| Michaeel a răspuns:

''ce poți face cu ea în viața'' nu totul este facut ca sa te ajute in viata sau sa faci ceva cu el in viata.Gandirea asta e total gresita.Cultura generala se refera la ceva total diferit,nu la daca te ajuta in viata sau nu.Un om cu o cultura generala bogata e un om cult si destept, care are notiuni(fie de baza, fie superioare)pe anumite teme, subiecte. Vorba aia, trebuie sa stii putin din toate.Nu inveti cultura generala, ca nu vorbim aici de lectia de la scoala, aia se imbogateste prin mult citit.