| anonim_4396 a întrebat:

(Dau funda) ce parere aveti despre cartile lui J Verne? Merita citite? Ce stil are si ce contin "in mare"?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Toate romanele scrise de J. Verne sunt exceptionale mai ales daca se are in vedere momentul in care au fost scrise. Subiectele au un caracter aventurier dar cel mai important si interesant aspect este cel legat de imaginarea vizionara foarte precisa a viitorului. Romancierul poate fi considerat ca a fost la vremea aceea unul dintre oamenii cu o viziune a viitorului absolut remarcabila. Fiind scrise intr-un stil usor de citit, a permis si atras foarte multi cititori din intreaga lume. Lectura placuta!

8 răspunsuri:
| Felys a răspuns:

Mai intrebi daca merita citite, practic nu ar trebui sa fie copil sa nu le citeasca, sunt extraordinar de captivante si nu ai cum sa te plictisesti citindu-le

| Gonrax a răspuns (pentru Felys):

"Sunt extraordinar de captivante si nu ai cum sa te plictisesti citindu-le" Nu generaliza.
Fiecare om are o părere...

| Felys a răspuns (pentru Gonrax):

Sa inteleg ca pe tine te-au plictisit

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, merita citite.
Aventuri, SF.
In general aventuri pe corabii, in jurul lumii, in lumea subacvatica.

Răspuns utilizator avertizat
| oo3 a răspuns:

În general Da și stil lor este propruzis de aventura cu navigare cu corabia pe oceanele lumi și cu un dirijabil și o călătorie în centru pământul.ți le recomand.

| Thoth a răspuns:

Stilul este de aventuri.
Daca iti place sa citesti in general, e imposibil sa nu iti placa Jules Verne. Sunt cartile copilariei mele.

| onitza455 a răspuns:

Nu