| Ionutz_Petrisor_2000 a întrebat:

De câte ori ia Ana bătaie în romanul Ion de Liviu Rebreanu?

20 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Cum zic manelistii 'fara numar'

| Catrice a răspuns:

5 ori

| Legion7X a răspuns (pentru Catrice):

Păi vezi, se mai merită să citești cartea? laughing

| Catrice a răspuns (pentru Legion7X):

Pai stai asa ca n-am zis cum, când sau undehee hee detaliile picante le afli dacă citești.

| Yuoia a răspuns:

"își ia Ana bătaie"? Si-o ia singura? Si-o ia ca pe o haina din cuier? "Ana ia bataie" este formularea corecta.

| Werrich a răspuns (pentru Yuoia):

Isi ia bataie de pe emag.ro cu Genius, 4 batai la 10 lei

| Mopmop a răspuns (pentru Yuoia):

Avem un fetish cu Ana asta. E zidita, are mere...

| mastadont a răspuns:

Mai amuzant ar fi să știm de câte ori și-o trage, deși detaliile picante cam lipsesc din roman.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru mastadont):

In carte doar odata, in film de vreo 3-4 ori!

| Legion7X a răspuns:

Nu știu de câte ori, dar trebuia să se ducă la poliție.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

De suficiente ori incat sa aiba sens finalul ei!

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Mai, deci va citesc comentariile unora si ma gandesc "Bai, astia oare sunt prosti, sau se prefac?".

| Mopmop a răspuns:

Roman scris de un betivan (devenit) si un comunist (nascut). Ne mai miram de ce e plina Romania de violenta domestica. Ar trebui scos din programa scolara!

| badpanda a răspuns (pentru Mopmop):

Si in Alba ca Zapada gasim violare de domiciliu cand intra in casa la pitici, tentativa de crima cand ii da marul otravit, agresiune sexuala cand o saruta printul, piticii lucrau la negru etc.

| Mopmop a răspuns (pentru badpanda):

Ai grait un mare adevarhappy

| Werrich a răspuns (pentru badpanda):

De fapt Alba ca Zapada era declarata decedata cand a sarutat-o printul, deci asta intra la necrofilie laughing

| Werrich a răspuns (pentru Mopmop):

Mihail Sadoveanu a fost comunist, si totusi studiaza elevii "Baltagul', "Fratii Jderi"...

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Mopmop):

Nu-l insulta pe Liviu Rebreanu! Tot ce a facut in romanele sale a fost sa portretizeze societatea noastra asa cum era, fara sa infrumuseteze situatia! Vorbesti de parca inaintea acestui roman nu exista violenta domestica!

| Emazio a răspuns:

Acum ca intrebi asta nu imi vine sa cred ce roman tampit invatam... O groaza de prostii misogine in literatura care este predată copiiilor. Ce dragostea pământului si nst ce, Ion abuzatorul, analiza abuzului trebuia sa se faca pe cartea aia.

Scuze, mi-am varsat supararea

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns (pentru Emazio):

Asta era realitatea societatii noastre! Ion este un roman realist interbelic!