| anonim_4396 a întrebat:

De ce are vulpea renume de a fi șireată și vicleană?
Asta reiese din fabule, afirmații de genul "e vulpoi bătrân/vulpe bătrână", chiar și personajul "Zorro" care înseamnă Vulpe.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pai, este sireata si vicleana.
Traiesc pe langa casele oamenilor, dar foarte rar se lasa vazute. Se furiseaza noaptea si invata zona, studiaza fiecare cotet, cauta puncte vulnerabile. Cand au ocazia, vaneaza cu salbaticie animale mai mici decat ele.
Sunt foarte discrete, si totusi agresive.
Nici nu stii cand actioneaza, vezi doar cateva urme dupa ce a fugit cu prada.
Eu le vad in fiecare seara prin sistemul de supraveghere, inspecteaza toata curtea, se urca pe obiecte mai inalte si se uita in jur... Sunt un fel de lupi cu trasaturi de felina.

3 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Vulpea este salbatica, o pradatoare, cu tactici pe care incearca sa le faca pentru a obtine hrana sau altceva ce isi doreste din mediul natural dar si cautata de vanatori sau designeri pentru frumusetea blanei sale cu, care pot face bani frumosi si haine "luxoase".
Si fiindca multi se asociaza cu vulpea la personalitate si unii chiar avand trasaturi faciale caracteristici vulpei, sunt si multi oameni considerati vulpi sau smecheri / sireti ca o vulpe.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Ai auzit vreodată de "Romanul lui Renart" ("Le roman de Renart")? E o carte din secolul al XII-lea în limba franceză, care înfățișează un vulpoi înfruntând diferite provocări datorită șireteniei sale. De aici vine, de exemplu, celebra fabulă pe care mulți o știm din școala primară, anume cea cu vulpea care se preface moartă pentru a ajunge în căruța cu pești, pe care ulterior îi fură.
Cartea a fost așa de populară la vremea ei încât s-a schimbat cuvântul pentru vulpe: din "goupil" în "renard" (încă folosit)!
Așa că bănuiesc că de-aici vine.

| RaduRobertRO a răspuns:

Fiindcă i-a păcalit pe urs și pe corb.