| Deyutza112 a întrebat:

De ce c exista imprumuturi ligvistice in limba romana?

4 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Fiecare epocă a avut neologismele sale: slavonisme (cuvinte intrate în limbă în special prin
traducerile de cărţi bisericeşti), grecisme, turcisme (în perioada fanariotă), ungurisme (mai ales în
perioada stăpânirii austro-ungare în Transilvania), franţuzisme (mai ales în epoca modernă), anglicisme
şi americanisme mai recent.
Oprindu-ne la influenţa limbii engleze, primul fapt demn de menţionat este că vorbim de un
fenomen internaţional (nu numai european, ci şi mondial). Împrumutul masiv de termeni angloamericani
s-a manifestat după al doilea război mondial în majoritatea limbilor europene şi nu numai.
Vorbim de un fenomen explicabil mai ales prin progresul anumitor domenii ale tehnicii. Exista multe explicatii, dar sper sa te ajute asta.

| Dintrebare a răspuns:

Toate limbile se dezvolta in timp. Datorita evolutiei tehnologice (de cand cu calculatoarele, foarte multe cuvinte in engleza au aparut in vocabularul romanilor, cum ar fi gadget, smartphone etc). Apoi convietuirea mai multor popoare (de exemplu in Transilvania traiesc multi unguri, asa ca prin zona Satu Mare, oamenii folosesc anumite cuvinte unguresti, in locul unora romanesti)

| Deyutza112 explică (pentru Comunity):

Multumesc mult! :*

| Deyutza112 explică (pentru Dintrebare):

Multumesc de idee :*