| MihaiAndrei666 a întrebat:

De ce in poezia Negru de Bacovia se vorbește si de ploaie? Ploaia nu ar trebui sa stingă focul? Nu pare sa-si aibă locul in tabloul static.Negrul implica încremenire, ploaia arată schimbare.

3 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bacovia avea probleme psihice. Era posibil să scrie și că vine moartea după un cal (de exemplu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gândește-te si la semnificațiile biblice.Lumea a fost distrusa odată prin apa(potop) si urmează sa fie distrusa si prin foc."nu va mai veni potop ca sa pustiasca pamantul".Si in Biblie e aceeași viziune radicala, dar e vorba de ploaia dusa la extrem, care are totodată si rol de purificare.In Bacovia e doar expresia melancoliei.Si depresiei.
Ploaia, ca si focul, e o forta distructiva.Sub acțiunea ei, materia se dezintegrează.Se descompune. Oamenii mor înecați, amorul moare înecat.Cand te îneci, când închizi ochii, ce vezi? Negru.
Ploaia nu stinge focul aici, doar amplifica efectele lui.Nu arată schimbare, doar sfârșit.

| mngzx a răspuns:

Mai bine citesti ''Plumb'' de George Bacovia big grin