| Jeff92 a întrebat:

De ce sunt stresata cand incerc sa invat? Simt ca mor si imi vin toti nervii cand citesc o propozitie.Mai sunt si in acea parte a lunii si ma deranjeaza si treaba asta.Trebuie sa invat la matematica si sunt varza ....ma tenteaza si telefonul si ma tot gandesc in continuu la seriale(sunt obsedata de ele).Cum sa imi treaca starea asta de nervozitate?

Răspuns Câştigător
| Kis_Iuliana_1983 a răspuns:

E nevoie sa-ti setezi tu niste obiective clare si sa te hotarasti sa te concentrezi asupra lor.
Dar asta nu ajunge fara motivatie. Cand te asezi la invatat, gandeste-te la ce te motiveaza sa inveti si focuseaza-te pe acea motivatie.
Fa din asta un exercitiu pe care sa-l repeti zi de zi. Daca simti ca e nevoie, noteaza-ti intr-o agenda timpul ora cu ora si scrie ce ai facut. Fa apoi o analiza si, orice-ar fi, nu-ti da voie sa petreci mai mult timp distrandu-te decat invatand. Fa cumva sa existe cel putin un echilibru, dar cu delimitari clare: cand inveti, dai la o parte telefonul si serialele si invers. Nu amandoua simultan.
Cand revine cheful, invata prima data la materia care-ti displace cel mai mult. Vei avea marea satisfactie de a sti ca ai reusit sa treci peste hopul cel mai mare.
E bine ca ai identificat problema. In mod sigur vei reusi sa o depasesti! Bafta!

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Invata pur si simplu, dar cu toata atentia, e doar un mic efort de vointa. In maxim 3 minute ceea ce inveti te va atrage suficient ed mult incat sa nu te mai gandesti la nimic altceva cateva ore

| DragosteFelinar69 a răspuns:

Asculta niste muzica.