| lorenmorgan a întrebat:

De cite ori ma apuc sa citesc carti niciodata lu le finisez nu stiu de ce asa, cu totate ca aleg operele care imi plac, imi place sa citesc despre viata la sat dar, nicidecum lu le termin., nu am rabdare, mi se face somn, ma plictisesc repede.Cum pot sa am placerea da a lectura o carte pina la sfirsit? am impresia ca citetul cartilor nu e pentru mine.Cum as putea sa fac ca sa-mi placa sa citesc?

8 răspunsuri:
| ??c??? a răspuns:

Nu îți place să citești deoarece nu te-ai obișnuit. Încearcă mai întâi niște cărți mai ușoare și mai scurte poate așa îți va stârni pofta.

| stlucian a răspuns:

big grin Cititul nu e doar citit!
In mare parte poate fi un mod de a invata.
Pe vremuri( acum, nu cu nu multi ani in urma 15-20 si mult mai multi ani) NU era net! Totul se facea prin citit(invatarea/descoperirea/cunoasterea).Mai inainte se facea prin viu grai(povesti/povestiri).
PLACEREA DE A CITI nu vine dela tine ci din interiorul tau! CE VREI SA CITESTI?
Degeaba i-ti dau eu o carte despre cultivarea pomilor/sf/cresterea furnicilor big grin
pe cand tie-ti place capa/spada, aventuri, dragoste...

Daca nu ai o biblioteca personala te inteleg ca nu ai de unde alege!
CE ITI PLACE SA CITESTI?
Poate as putea sa te ajut!

Crede-ma ca cititul ma deconecteaza mult mai mult decat TV/PC.

PS: Cred ca am citit biblioteca mea de cel putin doua ori chiar daca am putine carti de toate felurile!
happy Ultima recitita : Ascanio de Al. Dumas
Acum recitita;
Soarele subteran de A.e van Vogt

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu îţi place să citeşti pentru că nu eşti obişnuită.
Mergi într-o cameră în care să fie linişte desăvârşită, să nu se audă muzică în fundal, să nu ai calculatorul sau televizorul deschis, nici telefonul lângă tine.
Încearcă să te concentrezi la ceea ce citeşti, să îţi imaginezi personajele, întâmplările, etc.
Citeşte câte puţin în fiecare zi până când te vei obişnui cu lectura şi vei putea să citeşti mai multe pagini pe zi.

Pa-pa.

| Naяutσ a răspuns:

Asa sunt si eu mai bine uita-te la filme.
S-au citeste carti mai scurte si acaparante la inceput pentru ati starni interesul, nu incerca sa citesti o carte intr-o zi, citeste doua-trei pagini.

| Georgiana2905 a răspuns:

Hai sa iti spun ce pateam eu: acum cativa ani nu reuseam sa citesc o carte pentru ca pur si simplu ma lua somnul si nu mai reuseam sa retin nimic. Stii ce am facut? Imi placea ff mult sa citesc psihologie. Daca citeam carti din acest domeniu aveam un spor... si un curaj de a termina cartea mai repede si uite asa, cititnd cateva carti, fragmente, etc am dat de gustul lecturarii unei carti.
Tot timpul, inainte de a citi o carte, caut un rezumat ceva pe net pentru a incepe a parcurge cartea oarecum pregatita.
Poate va functiona si pentru tine.
Be smart!

| サクラ a răspuns:

Hey, incearca pentru inceput o carte cu mai putine pagini cum este Ciuleandra de Rebreanu care mi-a placut.

| AnonimaB100160 a răspuns:

Finalizez nu finisez

| Rιѕα a răspuns:

Dacă nu-ți place ce poți face?
În timp ce citești ar trebui să-ți imaginezi ce citești și să vrei să știi mai multe, ce se întâmplă, de ce... dar dacă ție nu-ți place thinking