| anonim_4396 a întrebat:

De sau de către?
Explicati-mi

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pulpe DE găină sau pulpe DE CATRE găină? Cum ti se pare?
Cand pui asemenea intrebare aici spui si contextul cand vrei sa folosesti acele cuvinte. Adică dai mai multe detalii. Capisci?

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Sunt atacat de caini sau sunt atacat de catre caini?

| darrio2007 a răspuns:

Prepoziţiile sunt cuvinte invariabile, care exprimă relaţiile sintactice dintre un substantiv sau verb şi un alt cuvânt. Confuziile pot apărea când una şi aceeaşi structură sintactică poate fi construită în mod diferit, cum ar fi în cazul utilizării prepoziţiei simple de şi a prepoziţiei compuse de către. Aici întrebarea ar fi: când folosim de şi când trebuie să spunem/să scriem de către?

Respectivele prepoziţii introduc un complement de agent, în enunţuri cu un verb la diateza pasivă, de exemplu „cartea va fi citită de toţi elevii", „grădina este îngrijită de nişte vecini", „anunţul a fost făcut de către director". În toate aceste exemple pot fi utilizate ambele prepoziţii, şi de şi de către, în special în comunicarea curentă, cotidiană. Or, se poate observa că prepoziţia compusă de către este preferată în cadrul limbii literare, în special în comunicarea oficială, în stilurile administrativ şi ştiinţific. Însă este de remarcat că şi în aceste stiluri ea poate fi înlocuită cu prepoziţia de: raportul a fost prezentat de preşedinte sau raportul a fost prezentat de către preşedinte sunt variante corecte, iar alegerea prepoziţiei în asemenea cazuri ar trebui să fie determinată doar de contextul mai larg, pentru a evita anumite repetiţii sau echivocuri. Prin urmare, prepoziţia de nu trebuie înlocuită peste tot cu de către, pentru că nu schimbă nimic, iar apariţia ostentativă a lui de către cam zgârie urechea, iată şi o mostră din presă: „După adoptarea Codului Educaţiei de către Parlament, universităţile nu vor mai fi conduse de către senat, ci de un consiliu numit de către ministrul educaţiei".

| Claudiu1905 a răspuns:

"de catre" e o forma de politete, usor spre lingusire, si e si cam vechi

| Daughter a răspuns:

In ce context?

| Angelostietot a răspuns:

Cum adica?