| nimicaici a întrebat:

Din cartile pe care le citesc astazi adolescentii,carti fantasy,young adult, etc dar si clasice, carti in care ne sunt istorisite diferite vieti si impasuri. putem invata ceva din ele? Acestea sunt genul de carti pe care toata lumea ni le recomanda pentru dezvoltarea psihicului? sau doar cele de specialitate?

La ce se refera oamenii cand ne recomanda sa citim carti care ne intereseaza?

6 răspunsuri:
| Duucu a răspuns:

Cărțile de genul acesta sunt mai mult pentru a dezvolta imaginația (în special cele fantasy).Nu vei ajunge nici un fel de geniu dacă citești n din acelea, ci doar te vei răsfăța. Dacă vrei dezvoltare intensă a psihicului, citește cărți de specialitate.

| suffarstar a răspuns:

Din opera lui Da Vinci sau a lui Mozart nu poti invata nimic. Doar te bucuri de ele. La fel si cu cartile. Artistii nu intentioneaza sa invete pe nimeni nimic. Ei vor doar ca oamenii sa se bucure de operele lor. Daca vrei sa inveti ceva te uiti la un documentar sau citesti o carte educativa.
Bineinteles, un alt efect al tuturor cartilor, e dezvoltarea limbajului si a imaginatiei. Asta "vine la pachet".

| SabbyNightShadow a răspuns:

Da,se pot invata multe din acest tip de carti. Da, aceste carti fac parte din acelea pe care ni le recomanda pentru dezvoltarea psihicului :3 Cand ne recomanda sa citim carti care ne intereseaza se refera la faptul ca trebuie sa citim carti care sa fie pe gustul nostru si care sa ne reprezinte intr-un fel sau altul happy mai bine zis carti in care sa ne putem regasii ^.^

| KiraXander a răspuns:

Ne invata cum si ce ar trebui sa facem si noi la randul nostru in viata de zi cu zi...cum sa ne corectam greselile si ce nu ar trebui sa facem in unele conditii...asta este parerea mea. funda? :3

| NeverSayNowXD a răspuns:

Da niste exemple.

| nimicaici explică (pentru NeverSayNowXD):

Carti de Stephen king, seria Jocurile Foamei, carti de Agatha Christie, Num3re de Rachel Ward..seria vampirii sudului, blabla