| Lalala6596 a întrebat:

Din ce carte a lui Constantin Noica este pasajul urmator:
"Prietene, nu eşti mediocru. Sau dacă eşti, nu interesează. Nu te gândi la ce au făcut alţii, isprăvi minunate sau lucruri nedemne. Gândeşte-te doar că viaţa dumitale este, în felul ei, un prilej unic. Dacă te-am întrebat la început ce crezi despre dumneata, n-a fost pentru a răspunde: cred bine sau cred rău; ci pentru a-ţi aminti, în măsura în care am dreptul s-o fac, că trebuie să te razboieşti niţel mai mult cu dumneata; că în dumneata doarme ceva; un om mai interesant decât bănuiai, un creştin mai bun decât o arăţi, sau poate un erou; în orice caz doarme un om adevărat pur şi simplu. Vezi, nu-l lăsa să doarmă prea mult"?

3 răspunsuri:
| Leocerba a răspuns:

"Eseuri de Duminica"?

| Leocerba a răspuns (pentru doctorandus):

Nu? o.O
(si in dreptul citatului din link-ul tau tot Constantin Noica scrie )