| LionKiller7 a întrebat:

Din punct de vedere gramatical, se spune Tradiția Asiatică sau Tradiția Aziatică?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Asiatică, logic. Pentru ca vine de la un continent cu numele de Asia.
Daca ai auzit de el.

6 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Există, totuși, și în limba română unele cuvinte în care se scrie „s" și se pronunță „z".
Cîteva exemple: filosofie, premise, Celsius, ( și mai sunt și altele care nu mai în vin în minte acum) în care se pronunță filozofie, premize, Celzius.

| whatevernvm a răspuns:

Daca exista un nou continent numit azia, atunci a doua varianta. Pana atunci, ramanem la prima.

| Eduard619 a răspuns:

Tradiția Asiatică

| liliana77any a răspuns:

Tradiția Asiatică.

| H321G4U5 a răspuns:

Tradiția Asiatica

| Bianka26 a răspuns:

Din punct de vedere gramatical, se spune si se scrie Traditia Asiatica, caci vine de la Asia nu de la ''Azia''.