| Anonimboy18 a întrebat:

Dupa cum stiti vin simularile pentru bacalaureat. Sunt clasa a 11-a si nu m as stresa asa tare daca n as avea profa pe care o am de romana. In fine faza e ca eu nu sunt cu invatatul invat destul de rar si cand chiar trebuie deci m-am cam obisnuit sa nu invat. Faza e ca nu stiu cum sa invat eseurile la romana care mi se par mega plictisitoare si nu stiu cum sa incep sa invat, consider ca de retinut retin destul de repede mai ales daca e ceva logic si il pot asocia cu ceva. Niste solutii m ar ajuta.

Răspuns Câştigător
| Speranta12 a răspuns:

Stii ca la eseul de la subiectul 3, fie el despre poezie, roman sau trasaturile unui personaj, iti apar sub cerinta principala 4-5 aspecte notate cu liniuta pe care trebuie sa le ai in vedere cand vei scrie eseul. Ei bine, aia va fi structura ta. Intai, scrii paragrafele legate de incadrarea operei intr-un curent literar, intr-o perioada literara caracteristica, apoi scrii definitia romanului, schitei etc. Apoi, Pasul 2: scrii paragrafele in care sa prezinti cele 2 imagini alese de tine din acea opera, adica 2 situatii, 2 idei, 2 pasaje sugestive in analiza temei si viziunii operei / evidentierii trasaturilor personajului etc - aici prezinti pasajele si vii cu descrieri, interpretari (idei ce reies din faptele, starile prezentate in acele 2 pasaje). Daca e poezie, alea 2 imagini alese trebuie sa reprezinte 2 strofe diferite si le iei efectiv si le analizezi. Pasul 3, si cel mai lung ca intindere consta in analiza a 4 elemente ce tin de compozitie si de limbaj semnificative in justificarea tintei pe care o ai tu in eseul asta - adica aceea de a prezenta tema si viziunea anume, ori caracterizarea personajului etc. Si aici te poti lega de tipul de naratiune (daca e), incipitul si excipitul textului (si la naratiune si la poezie exista, vezi fiecare cum influenteaza evolutia lucrurilor in opera), te mai poti lega de tipul de narator, eul liric, figuri de stil si imagini artistice etc. Aici chiar sunt multe componente ce te pot ajuta sa acoperi pasul 3, le enunti pe fiecare intr-un paragraf diferit, le explici, descrii si arati raportul lor cu opera respectiva. Si in sfarsit Pasul 4: concluzia. Aici, majoritatea scriu o concluzie de 4-5 randuri in care ori rezuma ce-au spus, ori rezuma opera uitand chiar sa-si puncteze propria opinie. Metoda corecta aici este ca la inceputul concluziei rezumi in termeni cat mai obiectivi (initial) tot ceea ce ai scris despre opera respectiva, iar apoi iti scrii opinia incepand cu formula "In opinia mea,..." sau alte formule. Dupa asta, vine partea interesanta pentru care vei lua punctajul: treci pe un rand nou si cu alineat scrii argumentul 1 la opinia ta + un exemplu din opera ce sustine acel argument, iar apoi in paragraful urmator argumentul 2 la opinia ta + un exemplu. In final, inchei cu o concluzie, atentie, la opinia ta. Dupa cum ai putea bine afirma, ai zice ca de ce trebuie o concluzie la o conluzie. Concluzia 2 este la opinia ta, care trebuie sustinuta cu argumente, iar in final apare acel paragraf (concluzia finala, edificatoare) care incheie frumos toata analiza ta de 600-900 de cuvinte despre opera respectiva (nu stiu daca au mai schimbat limita de randuri de cand am dat eu). Ca suport din care sa inveti logic si structurat toti acesti 4 pasi, iti las culegerea din care eu am invatat si am luat 9, 50 la BAC. Este bine vazuta culegerea asta si ai sa vezi si tu de ce, daca o sa lucrezi din ea. Contine de la exemple mura-n gura de sustinere a BAC-ului oral la romana pana la subiecte de tip 1, 2 si 3 scris rezolvate pentru toate tipurile de filiere de liceu. Ai acolo tot ce ti-am povestit eu despre structura unui eseu bine scris. Eu iti recomand ca dupa ce citesti exemplul de eseu, sa iei fiecare grup de paragrafe (gen de la introducere, alea de la cupins etc) si sa iti iei notite din ele. Dupa ce-ai inteles notitele, atunci chiar poti sa intelegi limbajul acela mai specializat al eseului. Nu te strofoca sa memorezi pe de rost, eu doar le-am citit de multe ori in fiecare zi mai multe eseuri, iar la bac mi-a venit natural, de la sine sa scriu, au scris din niste amintiri foarte vii, ca si cum memoria mi-ar fi dictat logic ideea ce urma sa vina in continuare in eseu. Atata conteaza, sa stii structura bine si sa nu uiti sa-ti argumentezi opinia la final, ca altfel nu te puntceaza. In rest daca stii opera si ideile generale din exemplele de eseuri din culegerea asta, totul o sa-ti vina de la sine! Mult curaj si noroc!;) Orice nelamurie ai de acum incolo despre eseuri, poti sa ma intrebi oricand.

https://www.scribd.com/document/362265025/si-tu-poti-lua-10-la-bac-pdf

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Pe baza comentariului iti faci prooria schite cu ideile puse pe liniute si retii o anumita oridine gen ca incepi cu o introducere, apoi despre titlu, tema si apoi continutul propriu zis. Ajuta enorm daca si citesti operele. Macar pe alea de au sanse mai mari sa pice si se dau mai des la profilul tau.