|

E adevarat ca vampirii provin din Ardeal? Povestea lui Dracula a fost inspirata dupa Vlad Tepes, adica mi se pare ceva super misto

13 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Ungurii si evreii...

12 răspunsuri:
| a răspuns:

Povestea a fost scrisa de Bram Stoker un irlandez care a fos influentat de cartea "Transylvanian Superstitions" (Superstitii transilvane) a lui Emily Gerard. Cartea a fost scrisa in 1885. Bram Stoker a asociat figura lui Dracula cu domnitorul roman Vlad Tepes care se tragea din Vlad Al II-lea cavaler in ordinul Dragonilor si romnii au zis Dracul, Draculea apoi Soker i-a zis Dracula. Culmea! Domnitorul nu era Transilvan dar traise in Ardeal avand si rang nobiliar ardealean.

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

Bai, si tu "Wolfsschanze", si inFUNDAtul de "sabin89" tau aveti minte de brici! laughing
Adica din ala taiata chiar din radacina, ca la skinheads (nu parul, ci mintea). tongue

| explică (pentru Bula):

Si pe mine ma enerveaza skinhead movement. Apoi ne mai plangem de ce nu ne i-au liberalii in serios.

| a răspuns:

Această poveste a fost inventată de un ungur, pe baza unei legende populare românești și a apărut la sfârșitul secolului XIX.
Nu e nimic adevărat, fiind doar o legendă a unui conducător român Vlad, care avea ca obicei pentru pedepsirea celor care încălcau legea, tragerea în țeapă! De aici, numele de Vlad Țepeș.

| a răspuns (pentru romeo78):

Toate le-au facut ungurii? Lui Bram Stoker poti sa-i spui irlandez ca nu se supara.

| a răspuns (pentru romeo78):

Bram Stoker nu a fost ungur ci irlandez. Departe, foarte departe de Ungaria.
Faci grave confuzii intre povestea inventata fara a sti nimic despre Romania, si pedepsele date de Vlad Tepes celor ce incalcau legea.
Daca nu stii, nu raspunde. Sau daca vrei puncte, documenteaza-te inainte.

| explică (pentru sabin89):

Oy vey the goyim know shut it down!

| a răspuns:

Tu chiar crezi în vampiri?

| a răspuns:

Care vampiri? In afara de tantarii care sunt peste tot, stii alti vampiri?

| a răspuns:

Vampirii nu provin din Ardeal pentru ca de fapt nu exista vampiri laughing este doar o poveste inventata de oameni pentru a aduce turiști in acea zona. Vlad Țepeș(nici nu l chema Tepes) a fost doar un domnitor care era mai sadic de fel, adica trăgea oamenii in teapa, lucru vazut la tatăl sau. Atat.

| explică (pentru Akissahope):

Stiu,dar daca nu eram noi nu existau vampirii

| a răspuns:

Vampiri mi se par super și nu noi am creat povestea cu dracula ci ungari au creato